Jak fungují koncesionářské poplatky a koho se týkají
05. 12. 2018

Jak fungují koncesionářské poplatky a koho se týkají

Koncesionářské poplatky jsou poplatky za vlastnictví televizních a rozhlasových přijímačů. U fyzických osob je nastavení této povinnosti jiné, než u podnikatelů. Někdy se povinnost vztahuje i na osoby, které přijímač nevlastní. Neplatičům hrozí vysoké pokuty, a tak se vyplatí věnovat tématu patřičnou pozornost.

Uhlídat si placení všech závazků není vždy úplně jednoduché. Jedním z finančních závazků, ve kterých řada lidí nemá úplně jasno, jsou koncesionářské poplatky.

O co jde? Zjednodušeně řečeno se jedná o poplatek za možnost přijímat vysílání veřejnoprávních médií pomocí televizního nebo rozhlasového přijímače.

 

Rozdíl mezi fyzickou osobou a podnikatelem

Pokud jste fyzická osoba, máte povinnost platit za takzvanou možnost příjmu veřejnoprávního vysílání. Znamená to, že platíte za domácnost, nikoli za každý přijímač, který vlastníte a provozujete. Pokud je v domácnosti více dospělých osob, platí se za domácnost, nikoli za osobu.

A naopak. Podnikatelům se výše poplatku počítá z každého přijímače přiznaného k podnikání.

Měsíční výše poplatků je stanovena na 45 korun za rozhlas a 135 korun za televizi.

 

Vyjmutí z povinnosti platit koncesionářský poplatek

Od poplatků jsou osvobozeny některé skupiny lidí definované zákonem.

Z logických důvodů mezi ně patří osoby s oboustrannou hluchotou a slepotou. Poplatek se dále nepožaduje ani od osob, jejichž čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí nedosáhl 2,15 násobku životního minima.

Vyjmuty jsou osoby, které nevlastní rozhlasový či televizní přijímač, a také cizinci bez trvalého či dlouhodobého pobytu na našem území. Z institucí se povinnost nevztahuje například na školy.

 

Pozor na definici televizních a rozhlasových přijímačů

Pokud jste se po přečtení předchozích řádků zaradovali, že ušetříte, protože nevlastníte televizor nebo rádio, zbystřete.

Za televizní přijímač se kromě televizoru považuje také počítač s televizní kartou, technologií IPTV nebo USB TV tunerem, ale také monitor či projektor se set-top-boxem.

Za rozhlasový přijímač se vedle klasických radiopřijímačů považuje poměrně široká skupina zařízení. Začíná to obyčejným radiobudíkem a autorádiem. Rozhlasové vysílání je ale možné přijímat také výše uvedenými zařízeními umožňujícími příjem TV, navíc například ještě i počítačem s FM/DVB-T tunerem.

Podle zákona se poplatek nevztahuje na příjem TV a rozhlasu výhradně pomocí internetu, pokud zařízení nedisponuje televizní kartou či jiným modulem umožňující příjem rozhlasu a TV jinak než přes internet.

 

Pokuty za neplacení poplatků

Je-li někdo odhalen, že řádně neplatí koncesionářské poplatky nepřiznáním přijímačů, musí samozřejmě doplatit dlužnou částku.

Kromě této sumy však také zaplatí přirážku za nenahlášené přijímače. Částka činí 5 tisíc korun za rozhlasový přijímač a za televizor 10 tisíc korun.

Přihlásit domácnost či přijímač je možné několika způsoby. Nejjednodušším je přihlášení k platbě SIPO na některé z poboček České pošty místně příslušné k trvalému pobytu. Někde jsou poplatky zahrnuty v měsíčním vyúčtování energií. Dalšími variantami jsou přihlášky u ČT nebo ČRo, a to buď písemně nebo online.

 

Karel Macalík
Autor: Karel Macalík

Jmenuji se Karel Macalík.

Ve finanční branži působím od roku 2006. Pomáhám všem klientům s pojištěním, investicemi, hypotékami, ale také s úsporami (elektřina, plyn, běžné účty, spořící účty). Všechny důležité úspory najdete v menu v položce možnosti úspor.

Od roku 2006 do roku 2009 jsem toho mnoho ve finanční sféře nevěděl a spoléhal se na svého otce Ing. Karla Macalíka, který měl velké zkušenosti v oboru finančního poradenství. Když v roce 2009 zemřel, byl jsem ve svých jednadvaceti letech postaven před těžký úkol: zabezpečit celou rodinu, a to jako její nejmladší člen. Tehdy jsem vydělával cca. 20.000 Kč měsíčně, ale výdaje dvou rodin (povinné platby) byly 60.000 Kč, tzn. – 40.000 Kč měsíčně. Musel jsem rychle jednat, abych sebe a rodinu nedostal do problémů.

Zlom přišel v listopadu 2009, kdy jsem absolvoval v Luhačovicích dvoudenní seminář Roberta Stuchlíka, autora knihy Tým snů, a 2 hodiny jsme věnovali filmu Tajemství (The Secret). Uvědomil jsem si, že vše je možné, pokud chci a vytrvám a tehdy jsem si na 100 Kč bankovku napsal 100.000 Kč měsíčně, jak to udělal pan Jack Canfield s jedním dolarem právě ve filmu Tajemství. Dlouho žádný nápad nepřicházel, až snad za měsíc mě napadla myšlenka pomáhat klientům tím, že jim ušetřím a z ušetřených prostředků zabezpečím něco, co potřebují, a přitom pomohu i sobě.

Ono je totiž velmi důležité v našem oboru, aby platila rovnice WIN vs. WIN.

A právě tehdy v roce 2009 jsem vymyslel možnosti, jak by klienti mohli ušetřit a z ušetřených prostředků pokrýt svá přání nebo se k nim alespoň více přiblížit. Získal jsem tak i klienty, kteří neměli ani korunu měsíčně na svá přání, a přesto jsem jim dokázal pomoci, tím jsem pomohl i rodině a od toho okamžiku jsem věděl, že to zvládnu.

Tehdy jsem založil weby www.karelmacalik.cz a www.svobodnefinance.cz, abych klientům mohl představit možnosti úspor.

Veškeré informace naleznete také na stránkách Karel Macalík, Stránka Finanční gramotnosti na Facebooku, Twitter – Karel Macalík, Videa o financích na Youtube – Karel Macalík

 

Kontakt

 

email: karelmacalik@karelmacalik.cz

telefon: 721 709 262

Kancelář: nám. T. G. Masaryka 588, 760 01  Zlín

Adresa dle živnostenského rejstříku: Zálešná I. 1102, 760 01 Zlín

IČ: 72006480

DIČ: CZ8803014539 nejsem plátce DPH

ÚOOÚ: registrační číslo 00049538 ze dne 5.11.2013

zapsán v živnostenském rejstříku u Magistrátu města Zlína – odbor živnostenský náměstí Míru 12, od 1. srpna 2006, ev. číslo ŽL: 370502-68131

Investiční a penzijní produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČ: 72006480 a zároveň registrovaný pod investičním zprostředkovatelem Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Pojistné produkty zprostředkováváme jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel zapsaný v registru ČNB pod č. 047742PPZ a zároveň registrovaný pod pojišťovacím agentem Broker Trust, a.s. 032585PA.

Spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČO: 72006480 a zároveň registrovaný pod samostatným zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Bližší informace získáte http://www.brokertrust.cz/proklienty

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

8 tipů, jak ušetřit peníze

zpracováním osobních údajů