Jak získat z letní brigády co nejvíc peněz a dostát všem závazkům
19. 07. 2017

Jak získat z letní brigády co nejvíc peněz a dostát všem závazkům

Léto skýtá řadu lákadel, které si můžete užít s přáteli a kamarády. Jenže každá legrace něco stojí. Mnoho především mladých lidí tak na léto vyvažuje chvíle zábavy brigádami, při kterých si vydělávají buď na letní kratochvíle, nebo si spoří na vysněný dárek - jízdní kolo, telefon nebo festival na konci prázdnin. Na co si dát na letní brigádě pozor?

Na rozdíl od minulých let, kdy nebylo úplně snadné zajímavou brigádu sehnat, ekonomický růst v posledních měsících a zvyšující se nedostatek pracovních sil obrátily situaci naruby. Letos v létě je často možné vybírat z širší palety možností.

Při výběru práce je ale také několik věcí, na které si je dobré dát pozor. Vyšší mzda na hodinu například nemusí automaticky znamenat vyšší výdělek. Na vydělané peníze a pracovní dohody se také vztahují různé povinnosti.

 

Dohoda o provedení práce je omezená počtem hodin

U kratší brigády s výdělkem do deseti tisíc měsíčně je nejvýhodnější cestou DPP, tedy Dohoda o provedení práce.

Je ji třeba uzavřít písemně a před samotným nástupem do práce podepsat prohlášení k dani. Tak se podaří zabránit tomu, aby zaměstnavatel odvedl za brigádníka daň z příjmu a brigádník sám nakonec dostal méně peněz.

Při DPP s výdělkem do deseti tisíc korun měsíčně nevzniká povinnost odvádět zdravotní ani sociální pojištění. Dohodu o provedení práce je možné mít s několika zaměstnavateli. U každého z nich je však nastaven limit 300 hodin za rok. 

Dohoda o pracovní činnosti dává povinnost zaplatit sociální a zdravotní pojištění

Dohoda o pracovní činnosti, zkráceně DPČ, umožňuje odpracovat více, než 300 hodin za rok. Spadá už ale tím pádem do jiné kategorie úvazku a z výdělku je nutné odvést sociální a zdravotní pojištění.

Tyto odvody se berou ze superhrubé mzdy, stejně jako daň z příjmu. Studenti si z této daně mají právo odečíst 335 korun, plátci daně dokonce 2 070 Kč. Pokud měsíční výdělek nepřesáhne 2 500 Kč, daň ani pojištění se nestrhávají.

 

Kdy je třeba podat daňové přiznání

Pokud student pracuje v jednom měsíci pro jediného zaměstnavatele, nemusí podávat daňové přiznání. A to i tehdy, když v různých měsících pracuje pro různé zaměstnavatele.

Ale pozor. Podat daňové přiznání může být dokonce výhodné i tehdy, když samotná povinnost nevzniká. Důvodem je, že zaměstnavatel odvádí z hrubé mzdy brigádníka daň z příjmu, ale uplatňuje si pouze omezenou měsíční slevu. Studenti, kteří pracovali v rámci kalendářního roku méně než dvanáct měsíců, mají tedy ještě možnost získat zpět nějaké peníze v rámci vratky z daně.

 

Karel Macalík
Autor: Karel Macalík

Jmenuji se Karel Macalík.

Ve finanční branži působím od roku 2006. Pomáhám všem klientům s pojištěním, investicemi, hypotékami, ale také s úsporami (elektřina, plyn, běžné účty, spořící účty). Všechny důležité úspory najdete v menu v položce možnosti úspor.

Od roku 2006 do roku 2009 jsem toho mnoho ve finanční sféře nevěděl a spoléhal se na svého otce Ing. Karla Macalíka, který měl velké zkušenosti v oboru finančního poradenství. Když v roce 2009 zemřel, byl jsem ve svých jednadvaceti letech postaven před těžký úkol: zabezpečit celou rodinu, a to jako její nejmladší člen. Tehdy jsem vydělával cca. 20.000 Kč měsíčně, ale výdaje dvou rodin (povinné platby) byly 60.000 Kč, tzn. – 40.000 Kč měsíčně. Musel jsem rychle jednat, abych sebe a rodinu nedostal do problémů.

Zlom přišel v listopadu 2009, kdy jsem absolvoval v Luhačovicích dvoudenní seminář Roberta Stuchlíka, autora knihy Tým snů, a 2 hodiny jsme věnovali filmu Tajemství (The Secret). Uvědomil jsem si, že vše je možné, pokud chci a vytrvám a tehdy jsem si na 100 Kč bankovku napsal 100.000 Kč měsíčně, jak to udělal pan Jack Canfield s jedním dolarem právě ve filmu Tajemství. Dlouho žádný nápad nepřicházel, až snad za měsíc mě napadla myšlenka pomáhat klientům tím, že jim ušetřím a z ušetřených prostředků zabezpečím něco, co potřebují, a přitom pomohu i sobě.

Ono je totiž velmi důležité v našem oboru, aby platila rovnice WIN vs. WIN.

A právě tehdy v roce 2009 jsem vymyslel možnosti, jak by klienti mohli ušetřit a z ušetřených prostředků pokrýt svá přání nebo se k nim alespoň více přiblížit. Získal jsem tak i klienty, kteří neměli ani korunu měsíčně na svá přání, a přesto jsem jim dokázal pomoci, tím jsem pomohl i rodině a od toho okamžiku jsem věděl, že to zvládnu.

Tehdy jsem založil weby www.karelmacalik.cz a www.svobodnefinance.cz, abych klientům mohl představit možnosti úspor.

Veškeré informace naleznete také na stránkách Karel Macalík, Stránka Finanční gramotnosti na Facebooku, Twitter – Karel Macalík, Videa o financích na Youtube – Karel Macalík

 

Kontakt

 

email: karelmacalik@karelmacalik.cz

telefon: 721 709 262

Kancelář: nám. T. G. Masaryka 588, 760 01  Zlín

Adresa dle živnostenského rejstříku: Zálešná I. 1102, 760 01 Zlín

IČ: 72006480

DIČ: CZ8803014539 nejsem plátce DPH

ÚOOÚ: registrační číslo 00049538 ze dne 5.11.2013

zapsán v živnostenském rejstříku u Magistrátu města Zlína – odbor živnostenský náměstí Míru 12, od 1. srpna 2006, ev. číslo ŽL: 370502-68131

Investiční a penzijní produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČ: 72006480 a zároveň registrovaný pod investičním zprostředkovatelem Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Pojistné produkty zprostředkováváme jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel zapsaný v registru ČNB pod č. 047742PPZ a zároveň registrovaný pod pojišťovacím agentem Broker Trust, a.s. 032585PA.

Spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČO: 72006480 a zároveň registrovaný pod samostatným zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Bližší informace získáte http://www.brokertrust.cz/proklienty

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

8 tipů, jak ušetřit peníze

zpracováním osobních údajů