Kdy není při prodeji nemovitosti nutné platit daň z příjmu
07. 11. 2018

Kdy není při prodeji nemovitosti nutné platit daň z příjmu

Na všechny peníze, které spadají do vašeho příjmu, se vztahuje daň z příjmu. Tedy i částka, kterou získáte prodejem své nemovitosti. Je však několik případů, kdy to neplatí.

Do daňového přiznání je nutné uvést také příjem z prodeje nemovitosti či jejího převodu. Daň činí 15 procent. Existuje však několik výjimek, kdy se tato povinnost na prodej nemovitosti či její převod nevztahuje.

 

Nemovitost, kterou jste získali darem

Dostanete-li nemovitost darem od osoby v příbuzenském vztahu v hlavní nebo vedlejší linii nebo od osoby, se kterou jste alespoň jeden rok bezprostředně před darováním nemovitosti sdíleli domácnost, příjem je od daně z příjmu osvobozen.

Přesáhne-li hodnota nemovitosti 5 milionů korun, platí oznamovací povinnost vůči správci daně. Při jejím nesplnění jsou účtovány vysoké pokuty, proto je důležité věnovat jí náležitou pozornost.

 

Nemovitost získaná skrze dědictví

Ať už zdědíte nemovitost bez rodinné vazby, nebo v rámci přímé či vedlejší rodinné linie, je předmět dědictví od daně osvobozen.

Pokud však hodnota nemovitosti přesáhne pět milionů korun, je nutné oznámit dědictví správci daně. Je tak třeba učinit do konce lhůty pro podání daňového přiznání za dané zdaňovací období, a to podle data příjmu dědictví. Na webu ministerstva financí si pro tento účel lze stáhnout formulář pro oznámení o osvobozených příjmech.

 

Nemovitost, kterou vlastníte alespoň pět let

Pokud prodávaná nemovitost je nebo do pěti let před prodejem byla zařazena do obchodního majetku, povinnost zaplatit daň nezaniká.

Pokud se ale nejedná o obchodní majetek a vlastníte nemovitost alespoň pět let, není nutné daň z příjmu při prodeji platit. A nemusí to být ani pět let, pokud jste nemovitost nabyli dědictvím od předchozího majitele v přímé rodinné linii. Přímá rodinná linie se týká osy děti - rodiče - prarodiče. V takovém případě se pětiletá lhůta zkracuje o dobu, po kterou měl předchozí majitel nemovitost ve vlastnictví.

 

Nemovitost, ve které alespoň dva roky bydlíte

Pokud ve vlastní prodávané nemovitosti bydlíte alespoň po dva roky bezprostředně navazující na datum prodeje, také jste od povinnosti daně z příjmu osvobozeni.

Nemusí se přitom jednat o místo trvalého bydliště, ale místo, které daňový poplatník ke stálému bydlení používá a trvale se tam zdržuje. Platí tam služby, energie, nechává si tam posílat poštu a podobně.

Výjimka se nevztahuje na nemovitosti zahrnuté do obchodního majetku dva roky před jejich vyřazením ani na družstevní byty.

 

Prodej nemovitosti za účelem zajištění bytové potřeby

Může se také stát, že potřebujete prodat nemovitost, abyste mohli vyřešit vlastní bytovou situaci. To se vztahuje na koupi nové nemovitosti nebo rekonstrukci.

Zde je nutné využít finanční prostředky nabyté prodejem k řešení bytové situace nejpozději do jednoho roku následujícího po roce, kdy jste nemovitost prodali.

Pokud částka vynaložená na řešení bytové situace není tak vysoká jako částka získaná za prodej původní nemovitosti, vztahuje se na zbylou částku z prodeje běžná patnáctiprocentní sazba daně z příjmu.

Lze to udělat i obráceně Nejprve tedy řešit bytovou situaci a poté ji krýt prostředky získanými z prodeje nemovitosti, a to opět do jednoho roku. V prodávané nemovitosti je však třeba doložit pobyt po určitou dobu před jejím prodejem. Přijetí peněz z prodeje je nutné oznámit příslušnému finančnímu úřadu, a to do konce kalendářního roku, ve kterém přijmete peníze z prodeje nemovitosti.




Karel Macalík
Autor: Karel Macalík

Jmenuji se Karel Macalík.

Ve finanční branži působím od roku 2006. Pomáhám všem klientům s pojištěním, investicemi, hypotékami, ale také s úsporami (elektřina, plyn, běžné účty, spořící účty). Všechny důležité úspory najdete v menu v položce možnosti úspor.

Od roku 2006 do roku 2009 jsem toho mnoho ve finanční sféře nevěděl a spoléhal se na svého otce Ing. Karla Macalíka, který měl velké zkušenosti v oboru finančního poradenství. Když v roce 2009 zemřel, byl jsem ve svých jednadvaceti letech postaven před těžký úkol: zabezpečit celou rodinu, a to jako její nejmladší člen. Tehdy jsem vydělával cca. 20.000 Kč měsíčně, ale výdaje dvou rodin (povinné platby) byly 60.000 Kč, tzn. – 40.000 Kč měsíčně. Musel jsem rychle jednat, abych sebe a rodinu nedostal do problémů.

Zlom přišel v listopadu 2009, kdy jsem absolvoval v Luhačovicích dvoudenní seminář Roberta Stuchlíka, autora knihy Tým snů, a 2 hodiny jsme věnovali filmu Tajemství (The Secret). Uvědomil jsem si, že vše je možné, pokud chci a vytrvám a tehdy jsem si na 100 Kč bankovku napsal 100.000 Kč měsíčně, jak to udělal pan Jack Canfield s jedním dolarem právě ve filmu Tajemství. Dlouho žádný nápad nepřicházel, až snad za měsíc mě napadla myšlenka pomáhat klientům tím, že jim ušetřím a z ušetřených prostředků zabezpečím něco, co potřebují, a přitom pomohu i sobě.

Ono je totiž velmi důležité v našem oboru, aby platila rovnice WIN vs. WIN.

A právě tehdy v roce 2009 jsem vymyslel možnosti, jak by klienti mohli ušetřit a z ušetřených prostředků pokrýt svá přání nebo se k nim alespoň více přiblížit. Získal jsem tak i klienty, kteří neměli ani korunu měsíčně na svá přání, a přesto jsem jim dokázal pomoci, tím jsem pomohl i rodině a od toho okamžiku jsem věděl, že to zvládnu.

Tehdy jsem založil weby www.karelmacalik.cz a www.svobodnefinance.cz, abych klientům mohl představit možnosti úspor.

Veškeré informace naleznete také na stránkách Karel Macalík, Stránka Finanční gramotnosti na Facebooku, Twitter – Karel Macalík, Videa o financích na Youtube – Karel Macalík

 

Kontakt

 

email: karelmacalik@karelmacalik.cz

telefon: 721 709 262

Kancelář: nám. T. G. Masaryka 588, 760 01  Zlín

Adresa dle živnostenského rejstříku: Zálešná I. 1102, 760 01 Zlín

IČ: 72006480

DIČ: CZ8803014539 nejsem plátce DPH

ÚOOÚ: registrační číslo 00049538 ze dne 5.11.2013

zapsán v živnostenském rejstříku u Magistrátu města Zlína – odbor živnostenský náměstí Míru 12, od 1. srpna 2006, ev. číslo ŽL: 370502-68131

Investiční a penzijní produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČ: 72006480 a zároveň registrovaný pod investičním zprostředkovatelem Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Pojistné produkty zprostředkováváme jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel zapsaný v registru ČNB pod č. 047742PPZ a zároveň registrovaný pod pojišťovacím agentem Broker Trust, a.s. 032585PA.

Spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČO: 72006480 a zároveň registrovaný pod samostatným zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Bližší informace získáte http://www.brokertrust.cz/proklienty

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

8 tipů, jak ušetřit peníze

zpracováním osobních údajů