S výměnou peněz na dovolenou nemusíte spěchat
23. 05. 2018

S výměnou peněz na dovolenou nemusíte spěchat

Ačkoli jsme se přehoupli teprve do druhé poloviny jara, léto o sobě dává hlasitě vědět. S ním se blíží i období vrcholné letní sezóny, během níž vyrazí spousta Čechů za hranice republiky. Stále neodbytněji se nám tedy připomíná otázka, kdy je výhodnější vyměnit si peníze. Je lepší neváhat, nebo raději vyčkat? A co platby kartou?

Blíží se letní sezóna a v plném proudu už jsou první předsezónní  dovolené do některých atraktivních destinací, kde bývá v prázdninových měsících příliš horko nebo přelidněno.

I v případě, že máte vše zaplaceno předem, budete zvažovat výměnu hotovosti. Vedle zásadní otázky, kolik peněz si vlastně směnit, se nabízí ještě další volba. Vyplatí se převést peníze na cizí měnu nyní, nebo je lepší počkat? A jak se to vlastně má s výhodností platebních karet?

 

Posilující koruna přeje výhodnějším směnám

Loňský rok se pro českou korunu nesl ve znamení posilování. Vůči euru šlo o růst o pět, a na počátku roku 2018 dokonce až o šest procent. I letos se očekává podobný trend, ale do hry mohou vstoupit i nepříznivé faktory.

Někteří analytici očekávají, že by koruna vůči euru mohla posílit ještě více. Na začátku léta by se tedy podle optimistů mohla dostat až pod 25 eur. V zemích, které používají jednotnou evropskou měnu, se nám tedy možná bude utrácet s o něco lehčím srdcem.

Ti, kdo se na dovolenou chystají v první části léta, tak mohou při pozdější výměně nějakou tu stokorunu ušetřit. Pokud si čeští turisté budou měnit peníze spíše na doplňkovou útratu, rozdíl pocítí spíše minimální.

Podle některých prognóz pak na sklonku léta může koruna posílit až na 24,70 Kč za 1 euro. To může znamenat další úsporu pro ty, kdo si zahraniční dovolenou plánují až na září.

 

Názory odborníků se různí

Z odborné veřejnosti se však ozývají také  hlasy, že v případě, že současný americký prezident vyvolá ekonomickou nestabilitu trhu, bude koruna stagnovat, nebo dokonce mírně klesat.

Ať už zásahy z Bílého domu nakonec dopadnou jakkoli, koruna momentálně výše zmíněné příznivé odhady spíše nenaplňuje. Jeden tábor analytiků je proto opatrnější a hovoří spíše o mírném posilování, které směny ve větší míře neovlivní.

Ačkoli odborníci nejsou v prognózách zajedno, pravdou zůstává, že ve výsledné matematice jsou odchylky nepatrné. I při výměně většího objemu peněz zde hovoříme o rozdílech v jednotkách, maximálně v desítkách eur.

Přihlédneme-li k výměně za jinou silnou měnu, dolar, ani tady se názory expertů příliš neshodují. Někteří radí s výměnou pro výhodnější kurz ještě chvíli počkat, jiní se obávají některých hospodářsko-politických ukazatelů a přiklánějí se spíše k časnější směně.

Ať už nakonec dáte na pohled kterékoli ze stran, opět platí, že jde spíše o hru v nízkých desetinných číslech a rozhodně se nebude jednat o úsporu či ztrátu částek, které by výrazně ovlivnily vaši pohodu na samotné dovolené.

 

Hotovost nebo platební karta?

Při rozhodování o poměru využití hotovosti a bezhotovostních plateb pomocí platebních karet je třeba vzít v úvahu tolik faktorů, že je obtížné dojít k jednoznačnému závěru. Nejenže záleží na destinaci, ale také na samotném způsobu utrácení.

V destinacích, kde se budete pohybovat delší dobu mimo civilizaci, byste si bezvýhradným spoléháním na platební karty mohli zadělat na pořádný problém. V případě rušných letovisek zase roste počet možností bezhotovostní platby.

Platby kartou jsou rozhodně výhodné, protože karty bývají pojištěné proti krádeži a banka si za platby většinou nic neúčtuje. Lze tedy ušetřit za poplatek směnárně. Dejte si pozor, aby si však poplatek nenaúčtoval obchodník. Ačkoli by vás na takovou skutečnost měl předem upozornit, opatrnosti není nikdy nazbyt.

Pozor si dejte na výběr z bankomatů. Poplatky za takovou transakci se u jednotlivých bankovních ústavů liší. Některé banky si účtují téměř sto korun, jiné o něco méně, ale zase si přičtou procenta z vybírané částky. Jsou také banky, které jsou v tomto ohledu ke svým klientům vstřícné a poplatky jsou buď nízké, nebo v případě některých produktů dokonce zcela odpadají.






Karel Macalík
Autor: Karel Macalík

Jmenuji se Karel Macalík.

Ve finanční branži působím od roku 2006. Pomáhám všem klientům s pojištěním, investicemi, hypotékami, ale také s úsporami (elektřina, plyn, běžné účty, spořící účty). Všechny důležité úspory najdete v menu v položce možnosti úspor.

Od roku 2006 do roku 2009 jsem toho mnoho ve finanční sféře nevěděl a spoléhal se na svého otce Ing. Karla Macalíka, který měl velké zkušenosti v oboru finančního poradenství. Když v roce 2009 zemřel, byl jsem ve svých jednadvaceti letech postaven před těžký úkol: zabezpečit celou rodinu, a to jako její nejmladší člen. Tehdy jsem vydělával cca. 20.000 Kč měsíčně, ale výdaje dvou rodin (povinné platby) byly 60.000 Kč, tzn. – 40.000 Kč měsíčně. Musel jsem rychle jednat, abych sebe a rodinu nedostal do problémů.

Zlom přišel v listopadu 2009, kdy jsem absolvoval v Luhačovicích dvoudenní seminář Roberta Stuchlíka, autora knihy Tým snů, a 2 hodiny jsme věnovali filmu Tajemství (The Secret). Uvědomil jsem si, že vše je možné, pokud chci a vytrvám a tehdy jsem si na 100 Kč bankovku napsal 100.000 Kč měsíčně, jak to udělal pan Jack Canfield s jedním dolarem právě ve filmu Tajemství. Dlouho žádný nápad nepřicházel, až snad za měsíc mě napadla myšlenka pomáhat klientům tím, že jim ušetřím a z ušetřených prostředků zabezpečím něco, co potřebují, a přitom pomohu i sobě.

Ono je totiž velmi důležité v našem oboru, aby platila rovnice WIN vs. WIN.

A právě tehdy v roce 2009 jsem vymyslel možnosti, jak by klienti mohli ušetřit a z ušetřených prostředků pokrýt svá přání nebo se k nim alespoň více přiblížit. Získal jsem tak i klienty, kteří neměli ani korunu měsíčně na svá přání, a přesto jsem jim dokázal pomoci, tím jsem pomohl i rodině a od toho okamžiku jsem věděl, že to zvládnu.

Tehdy jsem založil weby www.karelmacalik.cz a www.svobodnefinance.cz, abych klientům mohl představit možnosti úspor.

Veškeré informace naleznete také na stránkách Karel Macalík, Stránka Finanční gramotnosti na Facebooku, Twitter – Karel Macalík, Videa o financích na Youtube – Karel Macalík

 

Kontakt

 

email: karelmacalik@karelmacalik.cz

telefon: 721 709 262

Kancelář: nám. T. G. Masaryka 588, 760 01  Zlín

Adresa dle živnostenského rejstříku: Zálešná I. 1102, 760 01 Zlín

IČ: 72006480

DIČ: CZ8803014539 nejsem plátce DPH

ÚOOÚ: registrační číslo 00049538 ze dne 5.11.2013

zapsán v živnostenském rejstříku u Magistrátu města Zlína – odbor živnostenský náměstí Míru 12, od 1. srpna 2006, ev. číslo ŽL: 370502-68131

Investiční a penzijní produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČ: 72006480 a zároveň registrovaný pod investičním zprostředkovatelem Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Pojistné produkty zprostředkováváme jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel zapsaný v registru ČNB pod č. 047742PPZ a zároveň registrovaný pod pojišťovacím agentem Broker Trust, a.s. 032585PA.

Spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČO: 72006480 a zároveň registrovaný pod samostatným zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Bližší informace získáte http://www.brokertrust.cz/proklienty

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

8 tipů, jak ušetřit peníze

zpracováním osobních údajů