10 důvodů, které nás odrazují od dlouhodobých investic
22. 05. 2019

10 důvodů, které nás odrazují od dlouhodobých investic

Dlouhodobé investování bývá často spojeno s obavami, které mnohým lidem brání v tom, aby se do něj vůbec pustili. Vedle toho ale dlouhodobé investice nabízejí zajímavé vyhlídky na vyšší výnosy. Na jedné straně je obava a na druhé příležitost získat víc. Dvě emoce vedle sebe. Jednu z nich dobře vystihuje přísloví „Trpělivost přináší růže” a tu druhou „Strach má velké oči”.

Server Behavioural Investment přinesl zajímavý seznam myšlenek, které lidem brání více se zaměřit na dlouhodobé investice. V tomto článku přináším výběr těch nejčastějších, které mohou být zároveň i inspirací k zamyšlení, jestli jsou některé z nich vůbec namístě. Pokud patříte k těm lidem, kteří přivítají, že jim jejich obavy někdo pomůže rozptýlit, tak k tomu přidávám i náměty, co s tím dělat.

 

Tak tady je ono desatero obav:

 

1. Je těžké smířit se s tím, že trhy jsou jednou nahoře a jednou dole.

Co s tím? U dlouhodobých investic nesledujte krátkodobé výkyvy a držte se svého investičního plánu.

 

2. Co když si odložíme peníze na dlouho a časem se objeví někdo s vyšší výkonností?

Co s tím? Celý život nás budou provázet nové příležitosti. Pokud ale budeme čekat na ty nejlepší, tak přicházíme o naše nejcennější aktivum A to je čas. Už nikdy nebudeme mít tolik času před sebou, jako právě dnes.

 

3. Nechce se nám sledovat, co se děje s našimi investicemi.

Co s tím? Nebuďte v tom sami! O dlouhodobé investice se vám postarají podílové fondy a portfolio manažeři.

 

4. Protože i dobrá dlouhodobá investiční rozhodnutí mohou ve výsledku přinést zklamání.

Co s tím? Nejpoctivější odpověď zní: Ano, to se může stát. Toto riziko se ale dá eliminovat dobře zpracovanou investiční strategií nejen na začátku, ale i na konci dlouhodobého investování.

 

5. Protože i krátkodobé ztráty bolí.

Co s tím? Ztráta je ztrátou teprve ve chvíli, když při poklesu trhů lidé podléhají panice a odkupují svoje investice. Pokud se budete držet předem zpracované dlouhodobé strategie, tak nejde o krátkodobou ztrátu, ale o pokles trhů, který se historicky opakuje.

 

6. Protože dovozujeme ze současného vývoje.

Co s tím? Dlouhodobé investice bývají často v řádu desítek let. Současný vývoj má ve výnosnosti vaší investice mnohem menší význam, než dobře zpracovaný investiční plán.

 

7. Návratnost svých investic srovnáváme s nesprávnými ukazateli.

Co s tím? Najděte si takového poradce, který vám dokáže vše srozumitelně vysvětlit.

 

8. Protože jsme zahlceni informacemi a nevíme, které z nich jsou opravdu relevantní.

Co s tím? Úplně to samé, jako v předchozím bodu. Informací kolem investování je tolik, že je nedokážeme bez hlubší znalosti sami správně posoudit.

 

9. Jelikož odmítáme vypadat příliš dlouho jako někdo, kdo se mýlí.

Co s tím? Na to se hodí jedno české přísloví. „Po bitvě je každý generál”. Když jsou trhy dole, celkem přirozeně k nám přichází i myšlenky na to, jestli jsme se nezmýlili. Častěji se bude mýlit ten, kdo bude při každém poklesu plný pochybností než ten, kdo se bude držet předem zpracovaného plánu.

 

10. Jelikož si ještě živě vybavujeme svou poslední vydařenou krátkodobou investici.

Co s tím? Krátkodobé investice přinášejí nižší volatilitu, ale také mnohem menší výnosy. Dlouhodobá investice se nám za cenu vyšší volatility odmění také vyšším výnosem.

 

 

Co z toho všeho vlastně plyne? Že máme přirozený strach. V investicích do jednoho roku vidíme rychlý příslib návratnosti, můžeme vše sledovat každý den a zpravidla nás nepřekvapí.

Dlouhodobé investice nás přirozeně odrazují. Čím? Především tím, že vyžadují trpělivost. Vůli. Na konci se nám ale odmění mnohem větším výnosem.

A také důvěru ve vlastní rozhodnutí. Jakýkoli podezřelý pohyb nás okamžitě vyprovokuje k radikálnímu rozhodnutí vzít vše zpět. Pokud vás při pomyšlení na dlouhodobé investování bude provázet některá ze zmíněných obav, pak se vraťte k tomuto článku a přečtěte si znovu, co se s těmi obavami dá dělat. A až budete hledat někoho, kdo vám pomůže se sestavením investičního portfolia, neváhejte mě kontaktovat.

Karel Macalík
Autor: Karel Macalík

Jmenuji se Karel Macalík.

Ve finanční branži působím od roku 2006. Pomáhám všem klientům s pojištěním, investicemi, hypotékami, ale také s úsporami (elektřina, plyn, běžné účty, spořící účty). Všechny důležité úspory najdete v menu v položce možnosti úspor.

Od roku 2006 do roku 2009 jsem toho mnoho ve finanční sféře nevěděl a spoléhal se na svého otce Ing. Karla Macalíka, který měl velké zkušenosti v oboru finančního poradenství. Když v roce 2009 zemřel, byl jsem ve svých jednadvaceti letech postaven před těžký úkol: zabezpečit celou rodinu, a to jako její nejmladší člen. Tehdy jsem vydělával cca. 20.000 Kč měsíčně, ale výdaje dvou rodin (povinné platby) byly 60.000 Kč, tzn. – 40.000 Kč měsíčně. Musel jsem rychle jednat, abych sebe a rodinu nedostal do problémů.

Zlom přišel v listopadu 2009, kdy jsem absolvoval v Luhačovicích dvoudenní seminář Roberta Stuchlíka, autora knihy Tým snů, a 2 hodiny jsme věnovali filmu Tajemství (The Secret). Uvědomil jsem si, že vše je možné, pokud chci a vytrvám a tehdy jsem si na 100 Kč bankovku napsal 100.000 Kč měsíčně, jak to udělal pan Jack Canfield s jedním dolarem právě ve filmu Tajemství. Dlouho žádný nápad nepřicházel, až snad za měsíc mě napadla myšlenka pomáhat klientům tím, že jim ušetřím a z ušetřených prostředků zabezpečím něco, co potřebují, a přitom pomohu i sobě.

Ono je totiž velmi důležité v našem oboru, aby platila rovnice WIN vs. WIN.

A právě tehdy v roce 2009 jsem vymyslel možnosti, jak by klienti mohli ušetřit a z ušetřených prostředků pokrýt svá přání nebo se k nim alespoň více přiblížit. Získal jsem tak i klienty, kteří neměli ani korunu měsíčně na svá přání, a přesto jsem jim dokázal pomoci, tím jsem pomohl i rodině a od toho okamžiku jsem věděl, že to zvládnu.

Tehdy jsem založil weby www.karelmacalik.cz a www.svobodnefinance.cz, abych klientům mohl představit možnosti úspor.

Veškeré informace naleznete také na stránkách Karel Macalík, Stránka Finanční gramotnosti na Facebooku, Twitter – Karel Macalík, Videa o financích na Youtube – Karel Macalík

 

Kontakt

 

email: karelmacalik@karelmacalik.cz

telefon: 721 709 262

Kancelář: nám. T. G. Masaryka 588, 760 01  Zlín

Adresa dle živnostenského rejstříku: Zálešná I. 1102, 760 01 Zlín

IČ: 72006480

DIČ: CZ8803014539 nejsem plátce DPH

ÚOOÚ: registrační číslo 00049538 ze dne 5.11.2013

zapsán v živnostenském rejstříku u Magistrátu města Zlína – odbor živnostenský náměstí Míru 12, od 1. srpna 2006, ev. číslo ŽL: 370502-68131

Investiční a penzijní produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČ: 72006480 a zároveň registrovaný pod investičním zprostředkovatelem Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Pojistné produkty zprostředkováváme jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel zapsaný v registru ČNB pod č. 047742PPZ a zároveň registrovaný pod pojišťovacím agentem Broker Trust, a.s. 032585PA.

Spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČO: 72006480 a zároveň registrovaný pod samostatným zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Bližší informace získáte http://www.brokertrust.cz/proklienty

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

8 tipů, jak ušetřit peníze

zpracováním osobních údajů