Běžný účet jako učitel finanční gramotnosti pro děti (1. díl)
21. 9. 2022

Běžný účet jako učitel finanční gramotnosti pro děti (1. díl)

Téma finanční gramotnosti bývá někdy u dospělých podceňováno, protože se tak nějak očekává, že dospělí už s penězi správně hospodařit umí. Ovšem opak někdy může být pravdou. Základy přemýšlení o financích a hospodaření s penězi získáváme už od dětství, převážně od svých rodičů. Proto je dobré, že současní rodiče mohou u svých dětí pro získání finanční gramotnosti využít také novodobé možnosti, jako jsou běžné účty a u dětí zhruba od osmi let i platební karty a internetové bankovnictví.

Platební kartu k běžnému dětskému účtu získávají podle průzkumů obvykle děti až od osmi let, několik bank ale platební kartu nabízí už od šesti let.

Finanční gramotnost jako důležitá podpora od rodičů

Průzkumy také říkají, že stále existují rodiče, kteří své děti s penězi hospodařit neučí. Je to škoda, protože děti by se měly učit hospodařit s penězi už od útlého věku, anebo mít alespoň základní představu o hodnotě peněz. Díky tomu se zvyšuje pravděpodobnost, že budou mít slušný základ finanční gramotnosti i v dospělosti.

Na seznámení se s hospodařením s penězi jsou v současné době ideální právě běžné účty. Tedy účty určené pro děti. Není třeba čekat, až dítěti bude patnáct nebo bude plnoleté, a účet jim založit už dříve.

Běžné dětské účty

Dětský účet můžete jako zákonný zástupce založit v bance, některé banky to umožňují také online. Vhodné je na běžný účet posílat dětem kapesné. Rodiče pak s dítětem v pravidelném intervalu sledují, jak peníze přibývají, a také je učí s penězi správně nakládat.

Postupně, opět obvykle od osmi let věku, je vhodné, aby dítě mělo možnost s penězi samo disponovat. Výhodou je, že dítě může platit kartou, když u sebe nemá dostatečnou hotovost, nebo si třeba na školním výletě vybrat peníze z bankomatu.

V některých případech mohou děti provádět i internetové platby, například za školní obědy. Většina dětských účtů má totiž kromě možnosti získat platební kartu od osmi let také možnost aktivního užívání mobilního nebo internetového bankovnictví.

Do osmi let věku mají děti obvykle přístup jen jako pasivní uživatelé pod dohledem rodičů, i když samozřejmě vždy záleží na bance a konkrétních podmínkách běžného dětského účtu. Obsluha účtu přes bankovnictví je další stupeň přirozeného zacházení s možnostmi současného platebního styku.

Rozhodně je však nutné dítě upozornit na rizika nakupování na internetu a vysvětlit pravidla přihlašování do bankovnictví a vůbec bezpečného chování na internetu. Některé banky i proto omezují dětem platby na internetu třeba i do věku patnácti let. Pokud omezení na účtu není, je nutné správně dítěti nastavit denní a týdenní limity. Mohou být třeba v řádech stovek korun, u starších dětí třeba i tisíce nebo více korun. Limity však vždy nastavuje pouze zákonný zástupce, ne dítě.

Karel Macalík
Autor: Karel Macalík

Jmenuji se Karel Macalík.

Ve finanční branži působím od roku 2006. Pomáhám všem klientům s pojištěním, investicemi, hypotékami, ale také s úsporami (elektřina, plyn, běžné účty, spořící účty). Všechny důležité úspory najdete v menu v položce možnosti úspor.

Od roku 2006 do roku 2009 jsem toho mnoho ve finanční sféře nevěděl a spoléhal se na svého otce Ing. Karla Macalíka, který měl velké zkušenosti v oboru finančního poradenství. Když v roce 2009 zemřel, byl jsem ve svých jednadvaceti letech postaven před těžký úkol: zabezpečit celou rodinu, a to jako její nejmladší člen. Tehdy jsem vydělával cca. 20.000 Kč měsíčně, ale výdaje dvou rodin (povinné platby) byly 60.000 Kč, tzn. – 40.000 Kč měsíčně. Musel jsem rychle jednat, abych sebe a rodinu nedostal do problémů.

Zlom přišel v listopadu 2009, kdy jsem absolvoval v Luhačovicích dvoudenní seminář Roberta Stuchlíka, autora knihy Tým snů, a 2 hodiny jsme věnovali filmu Tajemství (The Secret). Uvědomil jsem si, že vše je možné, pokud chci a vytrvám a tehdy jsem si na 100 Kč bankovku napsal 100.000 Kč měsíčně, jak to udělal pan Jack Canfield s jedním dolarem právě ve filmu Tajemství. Dlouho žádný nápad nepřicházel, až snad za měsíc mě napadla myšlenka pomáhat klientům tím, že jim ušetřím a z ušetřených prostředků zabezpečím něco, co potřebují, a přitom pomohu i sobě.

Ono je totiž velmi důležité v našem oboru, aby platila rovnice WIN vs. WIN.

A právě tehdy v roce 2009 jsem vymyslel možnosti, jak by klienti mohli ušetřit a z ušetřených prostředků pokrýt svá přání nebo se k nim alespoň více přiblížit. Získal jsem tak i klienty, kteří neměli ani korunu měsíčně na svá přání, a přesto jsem jim dokázal pomoci, tím jsem pomohl i rodině a od toho okamžiku jsem věděl, že to zvládnu.

Tehdy jsem založil weby www.karelmacalik.cz a www.svobodnefinance.cz, abych klientům mohl představit možnosti úspor.

Veškeré informace naleznete také na stránkách Karel Macalík, Stránka Finanční gramotnosti na Facebooku, Twitter – Karel Macalík, Videa o financích na Youtube – Karel Macalík

 

Kontakt

 

email: karelmacalik@karelmacalik.cz

telefon: 721 709 262

Kancelář: nám. T. G. Masaryka 588, 760 01  Zlín

Adresa dle živnostenského rejstříku: Zálešná I. 1102, 760 01 Zlín

IČ: 72006480

DIČ: CZ8803014539 nejsem plátce DPH

ÚOOÚ: registrační číslo 00049538 ze dne 5.11.2013

zapsán v živnostenském rejstříku u Magistrátu města Zlína – odbor živnostenský náměstí Míru 12, od 1. srpna 2006, ev. číslo ŽL: 370502-68131

Investiční a penzijní produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČ: 72006480 a zároveň registrovaný pod investičním zprostředkovatelem Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Pojistné produkty zprostředkováváme jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel zapsaný v registru ČNB pod č. 047742PPZ a zároveň registrovaný pod pojišťovacím agentem Broker Trust, a.s. 032585PA.

Spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČO: 72006480 a zároveň registrovaný pod samostatným zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Bližší informace získáte http://www.brokertrust.cz/proklienty

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

8 tipů, jak ušetřit peníze

zpracováním osobních údajů