Co pro vás znamená stavební spoření? Možnost vlastního bydlení nebo finanční rezervu?
18. 11. 2020

Co pro vás znamená stavební spoření? Možnost vlastního bydlení nebo finanční rezervu?

Překvapením letošního roku je vývoj ohledně stavebního spoření. Podle zářijových dat má letos stavební spoření našlápnuto k podobně rekordním výsledkům jako v roce 2018. Respektive opakuje se situace z tohoto roku, kdy bylo sjednáno rekordní množství úvěrů ze stavebního spoření. Letos navíc roste zájem i o založení nových smluv.

Oba sledované faktory jdou v meziročním srovnání oproti roku 2019 nahoru až o desítky procent. Objem sjednaných úvěrů konkrétně o 30 procent, počet nově uzavřených nových smluv o 10 procent.

Čím to?

Možná je to tím, že jsme si v posledních měsících uvědomili, že kromě zdraví a rodiny není nic důležitějšího než moci být v teple a bezpečí svého domova. Naše domy a byty se totiž staly nejen příbytky ke spánku, ale často také kancelářemi, restauracemi a školními třídami. 

Možná nám právě letos víc než kdy jindy došlo, jak je důležité mít finanční rezervy a ideálně i vlastní bydlení.

Zajímavé také je, že touha po vlastním bydlení dál roste i přesto, že za posledních 15 let vzrostla cena nemovitostí zhruba o 140 procent. Především bytů a samozřejmě v závislosti na lokalitě. Přitom ještě v roce 2005 vám na koupi bytu stačila necelá polovina dnešní částky.

Úvěry ze stavebního spoření

Lidé si půjčují na vlastní bydlení různě vysoké částky. Někdy jim stačí použít peníze z už naspořeného stavebka, jindy si musí vzít k němu úvěr třeba na několik desítek tisíc korun pro dokončení rekonstrukce svého bydlení. Dost často bývají úvěry sjednány i na několik stovek tisíc nebo i milionů. 

Úvěry ze stavebního spoření jsou nejčastěji čerpány na rekonstrukce. Takových případů bývá zhruba 45 procent. Na koupi nemovitosti bez nutnosti rekonstrukce pak připadá 27 procent poskytnutých úvěrů. Průměrná hodnota úvěru od začátku stavebního spoření až do letošního roku, tedy od roku 1993 do roku 2020, činí necelých 400 tisíc korun.

Další zajímavostí je to, že až 83 procent úvěrových případů začalo ve stavebních spořitelnách tzv. překlenovacím úvěrem. Ten pomáhá vyřešit situaci, kdy klient ještě nemá nárok na řádný úvěr, ale peníze na vysněné bydlení potřebuje ze svého stavebního spoření hned.

Proto je důležité začít finance na vlastní bydlení řešit s dostatečným předstihem a také myslet na finanční rezervu. Jak? Možností je mnoho. Kromě stavebního spoření to mohou být investice, správné plánování i vhodně uložené peníze. Ozvěte se mi proto přes stránku s kontaktními údaji, podíváme se na vaše možnosti spolu.

Karel Macalík
Autor: Karel Macalík

Jmenuji se Karel Macalík.

Ve finanční branži působím od roku 2006. Pomáhám všem klientům s pojištěním, investicemi, hypotékami, ale také s úsporami (elektřina, plyn, běžné účty, spořící účty). Všechny důležité úspory najdete v menu v položce možnosti úspor.

Od roku 2006 do roku 2009 jsem toho mnoho ve finanční sféře nevěděl a spoléhal se na svého otce Ing. Karla Macalíka, který měl velké zkušenosti v oboru finančního poradenství. Když v roce 2009 zemřel, byl jsem ve svých jednadvaceti letech postaven před těžký úkol: zabezpečit celou rodinu, a to jako její nejmladší člen. Tehdy jsem vydělával cca. 20.000 Kč měsíčně, ale výdaje dvou rodin (povinné platby) byly 60.000 Kč, tzn. – 40.000 Kč měsíčně. Musel jsem rychle jednat, abych sebe a rodinu nedostal do problémů.

Zlom přišel v listopadu 2009, kdy jsem absolvoval v Luhačovicích dvoudenní seminář Roberta Stuchlíka, autora knihy Tým snů, a 2 hodiny jsme věnovali filmu Tajemství (The Secret). Uvědomil jsem si, že vše je možné, pokud chci a vytrvám a tehdy jsem si na 100 Kč bankovku napsal 100.000 Kč měsíčně, jak to udělal pan Jack Canfield s jedním dolarem právě ve filmu Tajemství. Dlouho žádný nápad nepřicházel, až snad za měsíc mě napadla myšlenka pomáhat klientům tím, že jim ušetřím a z ušetřených prostředků zabezpečím něco, co potřebují, a přitom pomohu i sobě.

Ono je totiž velmi důležité v našem oboru, aby platila rovnice WIN vs. WIN.

A právě tehdy v roce 2009 jsem vymyslel možnosti, jak by klienti mohli ušetřit a z ušetřených prostředků pokrýt svá přání nebo se k nim alespoň více přiblížit. Získal jsem tak i klienty, kteří neměli ani korunu měsíčně na svá přání, a přesto jsem jim dokázal pomoci, tím jsem pomohl i rodině a od toho okamžiku jsem věděl, že to zvládnu.

Tehdy jsem založil weby www.karelmacalik.cz a www.svobodnefinance.cz, abych klientům mohl představit možnosti úspor.

Veškeré informace naleznete také na stránkách Karel Macalík, Stránka Finanční gramotnosti na Facebooku, Twitter – Karel Macalík, Videa o financích na Youtube – Karel Macalík

 

Kontakt

 

email: karelmacalik@karelmacalik.cz

telefon: 721 709 262

Kancelář: nám. T. G. Masaryka 588, 760 01  Zlín

Adresa dle živnostenského rejstříku: Zálešná I. 1102, 760 01 Zlín

IČ: 72006480

DIČ: CZ8803014539 nejsem plátce DPH

ÚOOÚ: registrační číslo 00049538 ze dne 5.11.2013

zapsán v živnostenském rejstříku u Magistrátu města Zlína – odbor živnostenský náměstí Míru 12, od 1. srpna 2006, ev. číslo ŽL: 370502-68131

V registru ČNB jsem registrován jako vázaný zástupce, a to pod IČO 72006480.

Zprostředkovávám pojištění, úvěry, doplňkové penzijní spoření a investice jako vázaný zástupce společnosti Broker Trust, a.s., která je vedena v registru ČNB jako samostatný a investiční zprostředkovatel IČO: 26439719.

Více informací najdete na: https://www.brokertrust.cz/pro-klienty.

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

8 tipů, jak ušetřit peníze

8 tipů, jak ušetřit peníze
zpracováním osobních údajů