Dluhopisy. Co vlastně jsou a k čemu jsou dobré?
02. 06. 2020

Dluhopisy. Co vlastně jsou a k čemu jsou dobré?

Možná jste se doteď dluhopisům vyhýbali velkým obloukem nebo vás prostě a jednoduše nezajímaly. Případně jste do nich neměli chuť investovat. Nicméně dluhopisy mohou být dobrou volbou, jak si díky nim můžete rozšířit svoje finanční možnosti a investiční portfolio.

 

Dluhopisy jsou půjčky. Ale ne vaše

Princip je totiž postavený na tom, že nějaká firma nebo dokonce přímo stát potřebuje získat peníze. Nejde však za  bankovními institucemi, ale půjčí si ve formě dluhopisů. Říká se tomu, že vydá dluhopisy neboli je emituje a díky tomu získá potřebné peněžní prostředky, které svým věřitelům ale musí samozřejmě řádně splatit.

Vy máte díky tomu možnost se stát věřitelem státu nebo společnosti, která potřebuje vaše peníze například k rozšíření portfolia svých výrobků nebo pro inovaci výrobních procesů. Stát zase peníze získané díky dluhopisům může použít například na stavby nových silnic nebo jiné investice nejen do infrastruktury.

Navíc často dluhopisy slouží k rychlejšímu růstu společností i hospodářství státu. Firmy i stát mohou dokonce získat za určitých podmínek nižší úrokovou sazbu, než jakou by jim nabídla banka. Emise dluhopisů je totiž často efektivnější a méně nákladný proces než přímé půjčky z banky.

 

Jaké výhody mají dluhopisy pro vás?

Firmy nebo stát, v tomto případě tedy tzv. emitenti dluhopisu, musí svému věřiteli, tedy vám v pozici investora, zaplatit něco navíc za to, že použijí vaše peníze. Říká se tomu úroková sazba a ta je často označována jako výnos dluhopisu nebo také kupon.

Svůj výnos pak dostáváte jako „extra“ platbu v podobě úroků, které jsou vám zasílány s předem určenou sazbou a harmonogramem. Datum, kdy vám emitent musí splatit půjčenou částku i s úroky, se nazývá datum splatnosti.

Výnos z korporátních dluhopisů bývá pro mnoho investorů velkým lákadlem. Ne vždy však může formou dluhopisů investovat každý. Emise dluhopisů bývá často neveřejná a je taky limitována počtem oslovených a prověřených investorů. Podle zákona bývá v případě neveřejné emise počet investorů limitován číslem 149.

Pokud se jedná o veřejnou emisi, kdy objem investované částky přesahuje jeden milion eur, musí společnosti vytvořit nejen emisní podmínky, ale také tzv. prospekt. Ten zvyšuje kredibilitu dané emise dluhopisu, protože je schvalován Českou národní bankou.

 

Investice do dluhopisů se nemusí vrátit

Jedním z největších rizik, které v případě investic do dluhopisů hrozí, je riziko úvěrové a následně úrokové. Prostě, když společnost na trhu není úspěšná a dostane se do finančních problémů. Pokud k tomu dojde, investorovi hrozí, že v případě tzv. nezajištěných dluhopisů nedostane ani slibované kupony, ani svou původně investovanou částku neboli jistinu.

Existují však tzv. zajištěné dluhopisy, které jsou kryty příjmovým tokem pocházejícím z projektu použitého k financování emisí dluhopisů. Proto je při koupi dluhopisu nutné zjistit v emisních podmínkách, zda se jedná o zajištěný dluhopis nebo nikoliv. Emisní podmínky definují práva a povinnosti emitenta a musí být vždy připraveny nejpozději v den emise neboli vydání dluhopisů danou společností nebo státem.

Pokud tedy zvažujete, že investice do dluhopisů zahrnete do svého investičního portfolia, musíte pečlivě zvažovat, do jakých dluhopisů a společností se vyplatí investovat. Existují podnikové dluhopisy s tzv. nižším kreditním rizikem. Vždy se proto podívejte do čtvrtletních zpráv o výnosech a hospodářských výsledcích emitující společnosti a podle toho můžete posuzovat finanční zdraví společnosti a případně investovat.

V případě, že chcete rozšířit své finanční možnosti a investice, ozvěte se přes stránku s kontaktními údaji.

 

Karel Macalík
Autor: Karel Macalík

Jmenuji se Karel Macalík.

Ve finanční branži působím od roku 2006. Pomáhám všem klientům s pojištěním, investicemi, hypotékami, ale také s úsporami (elektřina, plyn, běžné účty, spořící účty). Všechny důležité úspory najdete v menu v položce možnosti úspor.

Od roku 2006 do roku 2009 jsem toho mnoho ve finanční sféře nevěděl a spoléhal se na svého otce Ing. Karla Macalíka, který měl velké zkušenosti v oboru finančního poradenství. Když v roce 2009 zemřel, byl jsem ve svých jednadvaceti letech postaven před těžký úkol: zabezpečit celou rodinu, a to jako její nejmladší člen. Tehdy jsem vydělával cca. 20.000 Kč měsíčně, ale výdaje dvou rodin (povinné platby) byly 60.000 Kč, tzn. – 40.000 Kč měsíčně. Musel jsem rychle jednat, abych sebe a rodinu nedostal do problémů.

Zlom přišel v listopadu 2009, kdy jsem absolvoval v Luhačovicích dvoudenní seminář Roberta Stuchlíka, autora knihy Tým snů, a 2 hodiny jsme věnovali filmu Tajemství (The Secret). Uvědomil jsem si, že vše je možné, pokud chci a vytrvám a tehdy jsem si na 100 Kč bankovku napsal 100.000 Kč měsíčně, jak to udělal pan Jack Canfield s jedním dolarem právě ve filmu Tajemství. Dlouho žádný nápad nepřicházel, až snad za měsíc mě napadla myšlenka pomáhat klientům tím, že jim ušetřím a z ušetřených prostředků zabezpečím něco, co potřebují, a přitom pomohu i sobě.

Ono je totiž velmi důležité v našem oboru, aby platila rovnice WIN vs. WIN.

A právě tehdy v roce 2009 jsem vymyslel možnosti, jak by klienti mohli ušetřit a z ušetřených prostředků pokrýt svá přání nebo se k nim alespoň více přiblížit. Získal jsem tak i klienty, kteří neměli ani korunu měsíčně na svá přání, a přesto jsem jim dokázal pomoci, tím jsem pomohl i rodině a od toho okamžiku jsem věděl, že to zvládnu.

Tehdy jsem založil weby www.karelmacalik.cz a www.svobodnefinance.cz, abych klientům mohl představit možnosti úspor.

Veškeré informace naleznete také na stránkách Karel Macalík, Stránka Finanční gramotnosti na Facebooku, Twitter – Karel Macalík, Videa o financích na Youtube – Karel Macalík

 

Kontakt

 

email: karelmacalik@karelmacalik.cz

telefon: 721 709 262

Kancelář: nám. T. G. Masaryka 588, 760 01  Zlín

Adresa dle živnostenského rejstříku: Zálešná I. 1102, 760 01 Zlín

IČ: 72006480

DIČ: CZ8803014539 nejsem plátce DPH

ÚOOÚ: registrační číslo 00049538 ze dne 5.11.2013

zapsán v živnostenském rejstříku u Magistrátu města Zlína – odbor živnostenský náměstí Míru 12, od 1. srpna 2006, ev. číslo ŽL: 370502-68131

Investiční a penzijní produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČ: 72006480 a zároveň registrovaný pod investičním zprostředkovatelem Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Pojistné produkty zprostředkováváme jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel zapsaný v registru ČNB pod č. 047742PPZ a zároveň registrovaný pod pojišťovacím agentem Broker Trust, a.s. 032585PA.

Spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČO: 72006480 a zároveň registrovaný pod samostatným zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Bližší informace získáte http://www.brokertrust.cz/proklienty

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

8 tipů, jak ušetřit peníze

zpracováním osobních údajů