Finanční polštář na důchod? Ano, je potřeba
12. 02. 2020

Finanční polštář na důchod? Ano, je potřeba

Představte si situaci, že vám jednou bude přes sedmdesát let. Pokud budete fit, zaletíte si ještě na dovolenou k moři, budete se aktivně scházet s přáteli a vaše celková finanční situace bude nejlepší za celý váš život. Prostě si budete užívat plody toho, že jste celý život pracovali a příjemně zabezpečili sebe i svoje děti.

Zní to krásně, ale skutečnost někdy může být méně růžová. Podle posledních průzkumů by si velká část z nás měla našetřit a připravit na penzi mnohem větší finanční zázemí, než si nyní myslíme. Nejen proto, že se stále zvyšuje průměrný věk dožití, ale také kvůli inflaci a celkovým potřebám, které se v průběhu stáří objeví.

Málokdo z nás si dovede představit (a často ani nechce), že bude potřebovat lékařskou i celkovou pomoc v mnohem větší míře než dosud. Stejně tak si nechceme připustit, že výdaje na léky, bydlení, jídlo a další nezbytné potřeby budou růst. Proto se vyplatí myslet na dostatečné finanční zázemí dopředu.

A většina z nás si finanční zázemí, chcete-li finanční polštář, skutečně připravuje nejen na období stáří. Někdo méně, někdo více, někdo pravidelně, někdo spíše nárazově. Ať už v podobě penzijního nebo osobního spoření nebo také třeba životních pojistek. Jenže odborníci i tak tvrdí, že svoje budoucí náklady spíše podceňujeme.

Kolik nám bude stačit v penzi?

Zhruba dvě pětiny oslovených osob ve věku mezi padesáti až pětašedesáti lety, tedy lehce přes 40 procent, si představuje, že jim v penzi bude stačit mezi 15 až 20 tisíci korunami měsíčně. Další téměř dvě pětiny předpokládají, že si vystačí s částkou do 15 tisíc korun měsíčně. Zbývající část respondentů počítá s potřebnou částkou nad 20 tisíc s tím, že jen 4 procenta z celkově oslovených osob odhadují svoji měsíční nutnou částku nad 25 tisíc korun.

S ohledem na aktuální hodnoty vyplácených penzí a současný vývoj tak musí velká část osob nad padesát let v aktivním pracovním procesu počítat s ideálním finančním zázemím na důchod v hodnotě až 1,6 milionu korun. Samozřejmě v závislosti na době, kterou v penzi strávíme. Tu ale nikdo nemůže vědět dopředu a vyplatí se proto počítat s rezervou. V případě potřeby měsíční částky nad 25 tisíc korun by měl mít ideální finanční polštář dokonce hodnotu mezi dvěma až třemi miliony korun. To není právě málo.

Proto bychom všichni, nejen ti ve věku po padesátce, měli zvážit pravidelné spoření nebo další možnosti a produkty, které pomůžou se zajistit na příjemné stáří tak, jak si představujeme, že ho prožívají němečtí důchodci. Nejste si jistí, jak na to? Ozvěte se přes stránku s kontaktem a podíváme se spolu na vaši situaci a možná řešení.

Karel Macalík
Autor: Karel Macalík

Jmenuji se Karel Macalík.

Ve finanční branži působím od roku 2006. Pomáhám všem klientům s pojištěním, investicemi, hypotékami, ale také s úsporami (elektřina, plyn, běžné účty, spořící účty). Všechny důležité úspory najdete v menu v položce možnosti úspor.

Od roku 2006 do roku 2009 jsem toho mnoho ve finanční sféře nevěděl a spoléhal se na svého otce Ing. Karla Macalíka, který měl velké zkušenosti v oboru finančního poradenství. Když v roce 2009 zemřel, byl jsem ve svých jednadvaceti letech postaven před těžký úkol: zabezpečit celou rodinu, a to jako její nejmladší člen. Tehdy jsem vydělával cca. 20.000 Kč měsíčně, ale výdaje dvou rodin (povinné platby) byly 60.000 Kč, tzn. – 40.000 Kč měsíčně. Musel jsem rychle jednat, abych sebe a rodinu nedostal do problémů.

Zlom přišel v listopadu 2009, kdy jsem absolvoval v Luhačovicích dvoudenní seminář Roberta Stuchlíka, autora knihy Tým snů, a 2 hodiny jsme věnovali filmu Tajemství (The Secret). Uvědomil jsem si, že vše je možné, pokud chci a vytrvám a tehdy jsem si na 100 Kč bankovku napsal 100.000 Kč měsíčně, jak to udělal pan Jack Canfield s jedním dolarem právě ve filmu Tajemství. Dlouho žádný nápad nepřicházel, až snad za měsíc mě napadla myšlenka pomáhat klientům tím, že jim ušetřím a z ušetřených prostředků zabezpečím něco, co potřebují, a přitom pomohu i sobě.

Ono je totiž velmi důležité v našem oboru, aby platila rovnice WIN vs. WIN.

A právě tehdy v roce 2009 jsem vymyslel možnosti, jak by klienti mohli ušetřit a z ušetřených prostředků pokrýt svá přání nebo se k nim alespoň více přiblížit. Získal jsem tak i klienty, kteří neměli ani korunu měsíčně na svá přání, a přesto jsem jim dokázal pomoci, tím jsem pomohl i rodině a od toho okamžiku jsem věděl, že to zvládnu.

Tehdy jsem založil weby www.karelmacalik.cz a www.svobodnefinance.cz, abych klientům mohl představit možnosti úspor.

Veškeré informace naleznete také na stránkách Karel Macalík, Stránka Finanční gramotnosti na Facebooku, Twitter – Karel Macalík, Videa o financích na Youtube – Karel Macalík

 

Kontakt

 

email: karelmacalik@karelmacalik.cz

telefon: 721 709 262

Kancelář: nám. T. G. Masaryka 588, 760 01  Zlín

Adresa dle živnostenského rejstříku: Zálešná I. 1102, 760 01 Zlín

IČ: 72006480

DIČ: CZ8803014539 nejsem plátce DPH

ÚOOÚ: registrační číslo 00049538 ze dne 5.11.2013

zapsán v živnostenském rejstříku u Magistrátu města Zlína – odbor živnostenský náměstí Míru 12, od 1. srpna 2006, ev. číslo ŽL: 370502-68131

Investiční a penzijní produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČ: 72006480 a zároveň registrovaný pod investičním zprostředkovatelem Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Pojistné produkty zprostředkováváme jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel zapsaný v registru ČNB pod č. 047742PPZ a zároveň registrovaný pod pojišťovacím agentem Broker Trust, a.s. 032585PA.

Spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČO: 72006480 a zároveň registrovaný pod samostatným zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Bližší informace získáte http://www.brokertrust.cz/proklienty

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

8 tipů, jak ušetřit peníze

zpracováním osobních údajů