Jak investovat bez obav
22. 3. 2023

Jak investovat bez obav

Občas máme tendenci smát se dětským strachům z bubáků, čertů a strašidel. V některých oblastech se však chováme podobně jako děti. Investování je pro mnoho lidí podobným „dětským bubákem“. Bojí se totiž něčeho, co neznají. A samozřejmě se obávají, že přijdou o peníze.

Jak se strachu zbavit, a ještě na investování skutečně vydělat? Na to si posvítíme právě v tomto článku. Nejprve se však pojďme podívat, proč vlastně investovat.

Finanční zabezpečení v důchodovém věku jako hlavní důvod investic

Téma věkové hranice pro odchod do důchodu je teď hojně přetřásáno jak v médiích, tak v mnoha rodinách. Pro většinu lidí je právě zabezpečení na stáří tím nejsilnějším důvodem, proč začít investovat a nenechat peníze jen ležet na běžných nebo spořicích účtech.

Nelze totiž spoléhat pouze na penzijní připojištění nebo na stát. Velká část z nás si navíc chce udržet i ve stáří aktivní životní styl a nesedět jen doma na pohovce. Mnoha lidem pak záleží na tom, aby peníze ochránili před inflací nebo zajistili budoucnost svých dětí. Respektive, aby jim díky našetřeným penězům usnadnili start do dospělého života.

To vše jsou oprávněné důvody, proč začít investovat. Jenže někdy nás víc než nedostatek peněz, které bychom mohli dát „stranou“ právě do investic, blokuje strach.

Nejúčinnější je porozumět tomu, čeho se vlastně bojíme

Ono to vlastně platí u čehokoliv, co vás trápí. Proto si nejen při investování přesně pojmenujte, jaký je váš největší strach. Je to strach z toho, že naletíte podvodníkům? Je to obava, že investujete do akcií nějaké firmy, která pak zkrachuje?

Tak se na to krátce podívejme. Co se vlastně děje s penězi, které zainvestujete?

Za vaše peníze se nakoupí konkrétní akcie, dluhopisy, komodity nebo jiná aktiva. Když pak roste jejich hodnota, vyděláváte. Pokud neroste, není to optimální, ale rozhodně nepřijdete o celou svoji investici.

Pokud investujete do společností, které mají dlouhodobou historii a jejich produkty nebo komodity jsou používané po celém světě (jako je tomu např. u společností Apple nebo Microsoft), je opravdu minimální riziko, že byste v důsledku krachu firmy o peníze úplně přišli.

Pokud byste měli obavy investovat do akcií nebo komodit jen jediné firmy, můžete investovat do diverzifikovaného portfolia. V něm se riziko ztrát takzvaně „rozloží“. Je pravděpodobné, že vaše výnosy z investic budou kolísat podle složení diverzifikovaného portfolia, ale je téměř nemožné, abyste o svoje peníze přišli.

Skutečné riziko ztráty peněz plyne ze strany podvodníků

O jaké podvodníky jde? Jsou to lidé, kteří se více zajímají o vaše peníze než o jejich zhodnocení. Proto je nejlepším řešením investovat pouze prostřednictvím společností nebo finančních poradců, kterým skutečně důvěřujete.

Pro jistotu si ale vždy prověřte i jejich minulost, zkušenosti jiných investorů i to, zda investiční společnosti mají povolení ze strany České národní banky. Takovým prvkem důvěryhodnosti je například licence k poskytování investičních služeb a dohled České národní banky nad činností společnosti.

Základní principy investování, kterých byste se měli držet

Úplně nejzákladnější je mít odloženou finanční rezervu, kterou nikdy nebudete investovat. Naopak je velmi vhodné investovat peníze, které další roky neplánujete využít.

Pokud jste začínající investor, vyhýbejte se spekulativním investicím, jako jsou například kryptoměny nebo dluhopisy malých firem. Své peníze vkládejte pouze do portfolií a aktiv, u kterých jste přesvědčeni, že budou dlouhodobě prosperovat i v případě, kdy jejich hodnota dočasně klesne.

Začněte investovat po menších částkách, ale pravidelně a dlouhodobě. A nezapomeňte na důležitou „poučku“ o tom, že vždycky bude hodnota vaší investice nějakým způsobem kolísat. Bude růst, ale bude i klesat.

Inspirujte se u zkušených investorů, kteří vědí, že ne vždy se daří nakupovat a prodávat jen v těch nejlepších momentech. Proto když trhy klesají, neprodávejte za každou cenu. Při poklesu trhu můžete klidně dál investovat, protože v daný moment budete nakupovat za výhodnější ceny. Prodávat můžete naopak mnohem výhodněji ve chvíli, kdy trhy rostou.

Pokud si však nejste jistí, jak vůbec s investováním začít, ozvěte se. Najdeme spolu cestu, jak na to. Pomůžu vám najít optimální řešení a poradím vám, jak minimalizovat riziko.

Karel Macalík
Autor: Karel Macalík

Jmenuji se Karel Macalík.

Ve finanční branži působím od roku 2006. Pomáhám všem klientům s pojištěním, investicemi, hypotékami, ale také s úsporami (elektřina, plyn, běžné účty, spořící účty). Všechny důležité úspory najdete v menu v položce možnosti úspor.

Od roku 2006 do roku 2009 jsem toho mnoho ve finanční sféře nevěděl a spoléhal se na svého otce Ing. Karla Macalíka, který měl velké zkušenosti v oboru finančního poradenství. Když v roce 2009 zemřel, byl jsem ve svých jednadvaceti letech postaven před těžký úkol: zabezpečit celou rodinu, a to jako její nejmladší člen. Tehdy jsem vydělával cca. 20.000 Kč měsíčně, ale výdaje dvou rodin (povinné platby) byly 60.000 Kč, tzn. – 40.000 Kč měsíčně. Musel jsem rychle jednat, abych sebe a rodinu nedostal do problémů.

Zlom přišel v listopadu 2009, kdy jsem absolvoval v Luhačovicích dvoudenní seminář Roberta Stuchlíka, autora knihy Tým snů, a 2 hodiny jsme věnovali filmu Tajemství (The Secret). Uvědomil jsem si, že vše je možné, pokud chci a vytrvám a tehdy jsem si na 100 Kč bankovku napsal 100.000 Kč měsíčně, jak to udělal pan Jack Canfield s jedním dolarem právě ve filmu Tajemství. Dlouho žádný nápad nepřicházel, až snad za měsíc mě napadla myšlenka pomáhat klientům tím, že jim ušetřím a z ušetřených prostředků zabezpečím něco, co potřebují, a přitom pomohu i sobě.

Ono je totiž velmi důležité v našem oboru, aby platila rovnice WIN vs. WIN.

A právě tehdy v roce 2009 jsem vymyslel možnosti, jak by klienti mohli ušetřit a z ušetřených prostředků pokrýt svá přání nebo se k nim alespoň více přiblížit. Získal jsem tak i klienty, kteří neměli ani korunu měsíčně na svá přání, a přesto jsem jim dokázal pomoci, tím jsem pomohl i rodině a od toho okamžiku jsem věděl, že to zvládnu.

Tehdy jsem založil weby www.karelmacalik.cz a www.svobodnefinance.cz, abych klientům mohl představit možnosti úspor.

Veškeré informace naleznete také na stránkách Karel Macalík, Stránka Finanční gramotnosti na Facebooku, Twitter – Karel Macalík, Videa o financích na Youtube – Karel Macalík

 

Kontakt

 

email: karelmacalik@karelmacalik.cz

telefon: 721 709 262

Kancelář: nám. T. G. Masaryka 588, 760 01  Zlín

Adresa dle živnostenského rejstříku: Zálešná I. 1102, 760 01 Zlín

IČ: 72006480

DIČ: CZ8803014539 nejsem plátce DPH

ÚOOÚ: registrační číslo 00049538 ze dne 5.11.2013

zapsán v živnostenském rejstříku u Magistrátu města Zlína – odbor živnostenský náměstí Míru 12, od 1. srpna 2006, ev. číslo ŽL: 370502-68131

Investiční a penzijní produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČ: 72006480 a zároveň registrovaný pod investičním zprostředkovatelem Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Pojistné produkty zprostředkováváme jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel zapsaný v registru ČNB pod č. 047742PPZ a zároveň registrovaný pod pojišťovacím agentem Broker Trust, a.s. 032585PA.

Spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČO: 72006480 a zároveň registrovaný pod samostatným zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Bližší informace získáte http://www.brokertrust.cz/proklienty

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

8 tipů, jak ušetřit peníze

zpracováním osobních údajů