Jak se vyvarovat požáru nejen o Vánocích
16. 12. 2021

Jak se vyvarovat požáru nejen o Vánocích

Moje známá tvrdí, že jeden z nejhorších životních zážitků byl pro ni požár v bytě. Konkrétně v koupelně, kdy došlo ke zkratu na přímotopu. Byl vypnutý, ale zůstal v zásuvce. Přímotop se vznítil a od něj chytl koš na prádlo a obložka dveří. 

Oheň to byl velký, ale naštěstí se nerozšířil do dalších místností. Škoda se proto nakonec vyšplhala “jen” lehce přes 20 tisíc korun. Od té doby si ale kamarádka dává velký pozor a vždy vytahuje všechny menší spotřebiče ze zásuvky, včetně rychlovarné konvice.

Při řešení následků požáru pak byla opravdu vděčná, že mají sjednané pojištění domácnosti. Později si dokonce pojištění doplnila i o pojištění odpovědnosti. Uvědomila si totiž, že se požár mohl rozšířit nejen do celého bytu, ale také do zbytku domu a hlavně k sousedům.

Nám se to nestane

Občas míváme pocit, že se nám nic nemůže stát a že živelní katastrofy i požáry se stávají vždycky někomu jinému. Ale někdy bohužel stačí málo. Například zapomenutá zapnutá žehlička při odchodu z bytu nebo oheň z hořících svíček, od kterých chytne třeba ubrus a oheň se snadno rozšíří dál.

V případě bytových domů nebo obytné zástavby, kdy jsou postaveny byty a domy jeden vedle druhého, požár snadno zachvátí i další obytné jednotky a domy. Navíc škody na cizím majetku ještě napáchá i voda při hašení požáru. 

Pokud jste viníkem takové katastrofy a nemáte pojištění odpovědnosti s dostatečnými limity, máte obrovský problém. Od platnosti nového občanského zákoníku totiž mohou jít nároky poškozených osob, ať už jim nechtěně poškodíte majetek nebo zdraví, za vámi. A škody mohou jít až do milionů korun.

Problém ale nemusí způsobit jen oheň nebo voda. Silvestrovské oslavy bohužel také často končí závažnými škodami na majetku a zdraví. Nejčastěji kvůli rachejtlím a domácím ohňostrojům. A nemusí jít jen o újmu na vašem majetku či zdraví. I z toho důvodu se vyplatí mít pojištěný nejen majetek, ale i odpovědnost za škody. Někdo takovému pojištění říká pojistka na blbost. 

S klesajícími teplotami jsou požáry nebezpečnější

Lidé se většinou v létě bojí vzniku požárů víc než v zimě. Nicméně hasiči říkají, že zimní požáry jsou záludnější. Je to proto, že při nízkých teplotách dochází k podstatně intenzivnějšímu hoření kvůli teplotnímu rozdílu plamenů a okolí. Proto je horší, když hoří dům v zimě než v letních měsících. Během zimy totiž vyhoří rychleji, což si řada lidí neuvědomuje.

Takže kromě pojištění odpovědnosti je potřeba mít dobře nastavené pojištění domácnosti a nemovitosti a dát si pozor na podpojištění, o kterém jste si mohli přečíst v minulém článku.

Trochu veselejší konec a přání

Na závěr mám pro vás pár tipů, jak ve vánočním období ochránit svoje obydlí od vzniku požárů. Třeba od svíček na adventním věnci nebo při smažení kapra.

Adventní věnec nebo i jakoukoliv svíčku dávejte na stabilní podložku z nehořlavého materiálu. Samozřejmostí by mělo být umístění dostatečně daleko od hořlavých materiálů, dětí i domácích zvířat. Vždy, když odcházíte ze svého bytu nebo domu, svíčky sfoukněte.

A pokud by náhodou došlo při vánočním smažení ke vznícení pánve plné horkého oleje, zachovejte si chladnou hlavu. Nejprve vypněte sporák a pak oheň uduste. Pokličkou, mokrou utěrkou či ručníkem.

Rozhodně nepoužívejte vodu! Na olej voda nepatří nikdy. A pokud bydlíte v domě, dbejte navíc o údržbu komínu a jeho kontroly. Ideálně vždy před topnou sezónou. Čtvrtina požárů domů vzniká v zimě právě v okolí komínových těles.

Přeji vám tedy, ať máte oheň vždy pod kontrolou a o vánočních svátcích řešíte maximálně tak malý ohýnek v rodinných vztazích. Protože i v rodině a při setkávání s příbuznými a přáteli se vyplatí si zachovat chladnou hlavu a nenechat požár rozhořet.

Užijte si krásné a hlavně klidné svátky bez jakýchkoliv požárů! 

Karel Macalík
Autor: Karel Macalík

Jmenuji se Karel Macalík.

Ve finanční branži působím od roku 2006. Pomáhám všem klientům s pojištěním, investicemi, hypotékami, ale také s úsporami (elektřina, plyn, běžné účty, spořící účty). Všechny důležité úspory najdete v menu v položce možnosti úspor.

Od roku 2006 do roku 2009 jsem toho mnoho ve finanční sféře nevěděl a spoléhal se na svého otce Ing. Karla Macalíka, který měl velké zkušenosti v oboru finančního poradenství. Když v roce 2009 zemřel, byl jsem ve svých jednadvaceti letech postaven před těžký úkol: zabezpečit celou rodinu, a to jako její nejmladší člen. Tehdy jsem vydělával cca. 20.000 Kč měsíčně, ale výdaje dvou rodin (povinné platby) byly 60.000 Kč, tzn. – 40.000 Kč měsíčně. Musel jsem rychle jednat, abych sebe a rodinu nedostal do problémů.

Zlom přišel v listopadu 2009, kdy jsem absolvoval v Luhačovicích dvoudenní seminář Roberta Stuchlíka, autora knihy Tým snů, a 2 hodiny jsme věnovali filmu Tajemství (The Secret). Uvědomil jsem si, že vše je možné, pokud chci a vytrvám a tehdy jsem si na 100 Kč bankovku napsal 100.000 Kč měsíčně, jak to udělal pan Jack Canfield s jedním dolarem právě ve filmu Tajemství. Dlouho žádný nápad nepřicházel, až snad za měsíc mě napadla myšlenka pomáhat klientům tím, že jim ušetřím a z ušetřených prostředků zabezpečím něco, co potřebují, a přitom pomohu i sobě.

Ono je totiž velmi důležité v našem oboru, aby platila rovnice WIN vs. WIN.

A právě tehdy v roce 2009 jsem vymyslel možnosti, jak by klienti mohli ušetřit a z ušetřených prostředků pokrýt svá přání nebo se k nim alespoň více přiblížit. Získal jsem tak i klienty, kteří neměli ani korunu měsíčně na svá přání, a přesto jsem jim dokázal pomoci, tím jsem pomohl i rodině a od toho okamžiku jsem věděl, že to zvládnu.

Tehdy jsem založil weby www.karelmacalik.cz a www.svobodnefinance.cz, abych klientům mohl představit možnosti úspor.

Veškeré informace naleznete také na stránkách Karel Macalík, Stránka Finanční gramotnosti na Facebooku, Twitter – Karel Macalík, Videa o financích na Youtube – Karel Macalík

 

Kontakt

 

email: karelmacalik@karelmacalik.cz

telefon: 721 709 262

Kancelář: nám. T. G. Masaryka 588, 760 01  Zlín

Adresa dle živnostenského rejstříku: Zálešná I. 1102, 760 01 Zlín

IČ: 72006480

DIČ: CZ8803014539 nejsem plátce DPH

ÚOOÚ: registrační číslo 00049538 ze dne 5.11.2013

zapsán v živnostenském rejstříku u Magistrátu města Zlína – odbor živnostenský náměstí Míru 12, od 1. srpna 2006, ev. číslo ŽL: 370502-68131

Investiční a penzijní produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČ: 72006480 a zároveň registrovaný pod investičním zprostředkovatelem Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Pojistné produkty zprostředkováváme jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel zapsaný v registru ČNB pod č. 047742PPZ a zároveň registrovaný pod pojišťovacím agentem Broker Trust, a.s. 032585PA.

Spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČO: 72006480 a zároveň registrovaný pod samostatným zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Bližší informace získáte http://www.brokertrust.cz/proklienty

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

8 tipů, jak ušetřit peníze

zpracováním osobních údajů