Neplaťte zbytečně! Ušetřete za vodu i elektřinu jednoduše (2. část)
17. 11. 2021

Neplaťte zbytečně! Ušetřete za vodu i elektřinu jednoduše (2. část)

Nikdo z nás nechce platit zbytečně. Ať už se to týká čehokoliv. V minulém díle jsme se podívali na téma úspory za vodu, dneska se koukneme víc na možné úspory nákladů za elektřinu a energie.

Hlavním tématem je správné „topení“ a také velké spotřebiče, které zapínáme často nebo běží prakticky pořád. Mezi takové spotřebiče patří lednička. Ta tvoří až čtvrtinu energetické spotřeby domácnosti. Na druhém místě je pak pračka s pětinou spotřeby. Televize, světla, počítače, routery a nabíječky mobilních telefonů a tabletů tvoří překvapivě jen zhruba 10 procent celkové spotřeby energií v domácnosti.

Samozřejmě pak ještě záleží na tom, jestli máte a používáte myčku a sušičku nebo jak dlouho míváte zapnutou televizi v průběhu celého dne.

Lednička, pračka, myčka a sušička – největší „žrouti“ elektřiny

U ledničky i starých spotřebičů ještě z 90. let 20. století nebo z let do roku zhruba 2010, zvažte koupi nových, i když vám třeba ještě slouží. Spotřeba energie a vliv na vaši peněženku u starých spotřebičů může být oproti novým přístrojům v řádech desítek procent. Před jejich výměnou je ale vhodné si návratnost investice do nového spotřebiče propočítat.

U spotřebičů jako je myčka a pračka se při koupi zajímejte o spotřebu vody i elektřiny. A obecně u spotřebičů také o takzvanou energetickou třídu. Ta nejlepší už nemá označení A s třemi plus, ale jen A. Dále se energetické třídy rozlišují až do písmene G.

A co sušička? Z hlediska energií není sušička právě nejúspornější spotřebič. Rozhodně je však její používání pohodlnější než sušit prádlo na sušáku, i když to vás nic nestojí. Na druhou stranu, pokud budete sušit prádlo na topení, není to také nejoptimálnější varianta.

Zabraňujete tím totiž přestupu tepla z radiátoru do vzduchu místnosti. Pro ztráty tepla nebo spíš zbytečné topení platí, že by u zdrojů tepla neměl stát ani žádný nábytek nebo zařízení, které brání přestupu tepla do vytápěných prostor. A také radiátory by rozhodně neměly být zahaleny zataženými závěsy.

Tipů, jak ušetřit za vodu, energie a elektřinu existuje mnoho

Ne všechny však musíte nutně zavést. Ale každý, i třeba drobný krůček za úsporou vody, energií i vašich peněz se vyplatí. Kdybychom to měli shrnout, tak na vodě můžete ušetřit nejlépe tím, že nebudete nechávat zbytečně téct vodu při osobní hygieně i mytí nádobí. A taky si zkontrolujete a případně i opravíte protékající kohoutky a nádržky na vodu na záchodě.

Na energiích ušetříte zase tím, že si pořídíte spotřebiče s vysokou energetickou třídou a tudíž i nízkou elektrickou spotřebou. Myčku i pračku budete zapínat jen zcela naplněné a při praní snížíte teplotu praní z 90 stupňů na šedesát. U málo špinavého nebo tmavého prádla dokonce až na 40 nebo 30 stupňů. Snížením o třicet stupňů totiž ušetříte zhruba 25 % energie.

Stejně tak ušetříte i na tom, když nebudete svůj byt nebo dům příliš vytápět a v topné sezóně budete krátce ale intenzivně větrat. Používat mikroventilaci nebo nechávat okna lehce pootevřená opravdu není optimální způsob větrání přes zimu. 

Netopte víc, než je nutné

Když odjíždíte na delší dobu z bytu nebo domu, je jasné, že nebudete prostory po dobu své nepřítomnosti vytápět. Ale pokud odjíždíte třeba jen na víkend a bydlíte v bytě, je vhodné místnosti nechat takzvaně temperovat. Tedy ztlumit topení o dva tři stupně, ale nevypínat je úplně. Opětovné zahřátí vychladlých místností totiž spotřebuje víc energie než udržování nižší, ale stále příjemné teploty. 

Samozřejmě každý má hranici teplotního komfortu někde jinde. Nicméně odborníci uvádějí, že teploty 20 stupňů Celsia v obývacím pokoji a v ložnici 17 stupňů jsou pro běžný pohyb v místnostech dostatečné. Pokud s tím nesouhlasíte, určitě si zatopte na víc. Jen byste měli vědět, že každý další stupeň ve vytápění místnosti může znamenat až 6 procentní nárůst spotřeby energie. 

A úplně nejjednodušší radou na závěr je, abyste netopili v každé místnosti stejně. Určitě nemusíte mít stejné teplo v obýváku jako třeba v místnosti pro hosty nebo na chodbě.

Karel Macalík
Autor: Karel Macalík

Jmenuji se Karel Macalík.

Ve finanční branži působím od roku 2006. Pomáhám všem klientům s pojištěním, investicemi, hypotékami, ale také s úsporami (elektřina, plyn, běžné účty, spořící účty). Všechny důležité úspory najdete v menu v položce možnosti úspor.

Od roku 2006 do roku 2009 jsem toho mnoho ve finanční sféře nevěděl a spoléhal se na svého otce Ing. Karla Macalíka, který měl velké zkušenosti v oboru finančního poradenství. Když v roce 2009 zemřel, byl jsem ve svých jednadvaceti letech postaven před těžký úkol: zabezpečit celou rodinu, a to jako její nejmladší člen. Tehdy jsem vydělával cca. 20.000 Kč měsíčně, ale výdaje dvou rodin (povinné platby) byly 60.000 Kč, tzn. – 40.000 Kč měsíčně. Musel jsem rychle jednat, abych sebe a rodinu nedostal do problémů.

Zlom přišel v listopadu 2009, kdy jsem absolvoval v Luhačovicích dvoudenní seminář Roberta Stuchlíka, autora knihy Tým snů, a 2 hodiny jsme věnovali filmu Tajemství (The Secret). Uvědomil jsem si, že vše je možné, pokud chci a vytrvám a tehdy jsem si na 100 Kč bankovku napsal 100.000 Kč měsíčně, jak to udělal pan Jack Canfield s jedním dolarem právě ve filmu Tajemství. Dlouho žádný nápad nepřicházel, až snad za měsíc mě napadla myšlenka pomáhat klientům tím, že jim ušetřím a z ušetřených prostředků zabezpečím něco, co potřebují, a přitom pomohu i sobě.

Ono je totiž velmi důležité v našem oboru, aby platila rovnice WIN vs. WIN.

A právě tehdy v roce 2009 jsem vymyslel možnosti, jak by klienti mohli ušetřit a z ušetřených prostředků pokrýt svá přání nebo se k nim alespoň více přiblížit. Získal jsem tak i klienty, kteří neměli ani korunu měsíčně na svá přání, a přesto jsem jim dokázal pomoci, tím jsem pomohl i rodině a od toho okamžiku jsem věděl, že to zvládnu.

Tehdy jsem založil weby www.karelmacalik.cz a www.svobodnefinance.cz, abych klientům mohl představit možnosti úspor.

Veškeré informace naleznete také na stránkách Karel Macalík, Stránka Finanční gramotnosti na Facebooku, Twitter – Karel Macalík, Videa o financích na Youtube – Karel Macalík

 

Kontakt

 

email: karelmacalik@karelmacalik.cz

telefon: 721 709 262

Kancelář: nám. T. G. Masaryka 588, 760 01  Zlín

Adresa dle živnostenského rejstříku: Zálešná I. 1102, 760 01 Zlín

IČ: 72006480

DIČ: CZ8803014539 nejsem plátce DPH

ÚOOÚ: registrační číslo 00049538 ze dne 5.11.2013

zapsán v živnostenském rejstříku u Magistrátu města Zlína – odbor živnostenský náměstí Míru 12, od 1. srpna 2006, ev. číslo ŽL: 370502-68131

Investiční a penzijní produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČ: 72006480 a zároveň registrovaný pod investičním zprostředkovatelem Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Pojistné produkty zprostředkováváme jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel zapsaný v registru ČNB pod č. 047742PPZ a zároveň registrovaný pod pojišťovacím agentem Broker Trust, a.s. 032585PA.

Spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČO: 72006480 a zároveň registrovaný pod samostatným zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Bližší informace získáte http://www.brokertrust.cz/proklienty

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

8 tipů, jak ušetřit peníze

zpracováním osobních údajů