Obliba plateb kartou roste i na venkově
24. 04. 2019

Obliba plateb kartou roste i na venkově

Ještě před pár lety se platební karty v České republice využívaly pouze na výběry hotovosti z bankomatů a platby větších částek. Od zavedení možnosti hradit menší nákupy bezkontaktně v roce 2011 obliba plateb kartou roste. V poslední době jde o trend i na vesnicích u menších obchodníků. Proč tomu tak je? Je to pro menší obchodníky spíše starost, nebo výhoda?

Již téměř třetina menších obchodů na vesnicích akceptuje platební karty a jejich rozšiřování stále roste. Přispělo k tomu zavedení regulace mezibankovních poplatků. S touto změnou se tato tradice začala rozšiřovat i na menší nákupy potravin na vesnicích.

 

Zavedení regulace mezibankovních poplatků a jeho vliv na nárůst bezhotovostních plateb

V roce 2015 v České republice vešlo v platnost nařízení Evropského parlamentu a Rady EU o mezibankovních poplatcích za karetní platební transakce.

Tato regulace významně přispěla k rozšíření možnosti platit kartou na vesnicích. Do té doby byly poplatky pro obchodníky příliš vysoké a platby kartou ekonomicky nevýhodné.

 

Výhody pro maloobchodníky

Platby kartou, na které si lidé zvykli u běžných nákupů ve velkých prodejnách obchodních řetězců, jsou pro zákazníky pohodlnější. S platební kartou se také snadněji a rychleji utrácí.

V průměru lidé při platbě kartou utratí až o 18 % více, než když platí v hotovosti. Pro obchody na vesnicích to v konkurenci velkých obchodů může být velkým potenciálem pro udržení zákazníků a zvýšení tržeb.

 

Bezhotovostní placení se v ČR těší stále větší oblibě

Češi mají bezhotovostní placení v oblibě a využívají ho často. Minimálně jednou týdně zaplatí bezhotovostně svůj nákup až 70 % z nich. Karta se v Čechách podle průzkumů používá už ve více jak jedné třetině všech plateb.

Díky mobilním aplikacím jako je Google Pay, Apple Pay, Samsung Pay a dalším, které umožňují platit nákupy telefonem či hodinkami, se počet plateb kartou ještě více zpopularizoval.

 

Platbu kartou bude umožňovat stále více malých obchodů

Patřičné instituce jako je Ministerstvo průmyslu a obchodu, Svaz obchodního ruchu a další se proto snaží maloobchodníky podporovat v pořizování platebních terminálů.

Jejich cílem je přesvědčit je, že jde o investici do budoucna. Součástí této iniciativy je zapojit banky a společnost Visa a malým obchodům umožnit levnější nákup terminálu.

Je tedy velice pravděpodobné, že aktuální trend rozšiřování bezkontaktního placení v malých obchodech bude i nadále růst.

 

Karel Macalík
Autor: Karel Macalík

Jmenuji se Karel Macalík.

Ve finanční branži působím od roku 2006. Pomáhám všem klientům s pojištěním, investicemi, hypotékami, ale také s úsporami (elektřina, plyn, běžné účty, spořící účty). Všechny důležité úspory najdete v menu v položce možnosti úspor.

Od roku 2006 do roku 2009 jsem toho mnoho ve finanční sféře nevěděl a spoléhal se na svého otce Ing. Karla Macalíka, který měl velké zkušenosti v oboru finančního poradenství. Když v roce 2009 zemřel, byl jsem ve svých jednadvaceti letech postaven před těžký úkol: zabezpečit celou rodinu, a to jako její nejmladší člen. Tehdy jsem vydělával cca. 20.000 Kč měsíčně, ale výdaje dvou rodin (povinné platby) byly 60.000 Kč, tzn. – 40.000 Kč měsíčně. Musel jsem rychle jednat, abych sebe a rodinu nedostal do problémů.

Zlom přišel v listopadu 2009, kdy jsem absolvoval v Luhačovicích dvoudenní seminář Roberta Stuchlíka, autora knihy Tým snů, a 2 hodiny jsme věnovali filmu Tajemství (The Secret). Uvědomil jsem si, že vše je možné, pokud chci a vytrvám a tehdy jsem si na 100 Kč bankovku napsal 100.000 Kč měsíčně, jak to udělal pan Jack Canfield s jedním dolarem právě ve filmu Tajemství. Dlouho žádný nápad nepřicházel, až snad za měsíc mě napadla myšlenka pomáhat klientům tím, že jim ušetřím a z ušetřených prostředků zabezpečím něco, co potřebují, a přitom pomohu i sobě.

Ono je totiž velmi důležité v našem oboru, aby platila rovnice WIN vs. WIN.

A právě tehdy v roce 2009 jsem vymyslel možnosti, jak by klienti mohli ušetřit a z ušetřených prostředků pokrýt svá přání nebo se k nim alespoň více přiblížit. Získal jsem tak i klienty, kteří neměli ani korunu měsíčně na svá přání, a přesto jsem jim dokázal pomoci, tím jsem pomohl i rodině a od toho okamžiku jsem věděl, že to zvládnu.

Tehdy jsem založil weby www.karelmacalik.cz a www.svobodnefinance.cz, abych klientům mohl představit možnosti úspor.

Veškeré informace naleznete také na stránkách Karel Macalík, Stránka Finanční gramotnosti na Facebooku, Twitter – Karel Macalík, Videa o financích na Youtube – Karel Macalík

 

Kontakt

 

email: karelmacalik@karelmacalik.cz

telefon: 721 709 262

Kancelář: nám. T. G. Masaryka 588, 760 01  Zlín

Adresa dle živnostenského rejstříku: Zálešná I. 1102, 760 01 Zlín

IČ: 72006480

DIČ: CZ8803014539 nejsem plátce DPH

ÚOOÚ: registrační číslo 00049538 ze dne 5.11.2013

zapsán v živnostenském rejstříku u Magistrátu města Zlína – odbor živnostenský náměstí Míru 12, od 1. srpna 2006, ev. číslo ŽL: 370502-68131

Investiční a penzijní produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČ: 72006480 a zároveň registrovaný pod investičním zprostředkovatelem Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Pojistné produkty zprostředkováváme jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel zapsaný v registru ČNB pod č. 047742PPZ a zároveň registrovaný pod pojišťovacím agentem Broker Trust, a.s. 032585PA.

Spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČO: 72006480 a zároveň registrovaný pod samostatným zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Bližší informace získáte http://www.brokertrust.cz/proklienty

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

8 tipů, jak ušetřit peníze

zpracováním osobních údajů