Pandemie změnila nejen pohled na zdraví, ale také na platby a užívání internetu
23. 09. 2020

Pandemie změnila nejen pohled na zdraví, ale také na platby a užívání internetu

Až se vás za pár let zeptají vaše děti nebo vnoučata na rok 2020, respektive pandemii, možná jednou z věcí, kterou jim odpovíte, bude něco takového: „Jó, to byl zvláštní rok. Od té doby už jsem téměř vše kupoval na internetu. Jak už víš, je to bezpečné a když se zavřou klasické obchody, tak je to i jistota."

Samozřejmě to trochu nadsazuji, ale možná není od věci i další scénář. Třeba takový, že se za několik desítek let budou naši pravnuci učit o současné pandemii ve škole a učitel jim řekne něco v tom smyslu: „A rok 2020 byl pro digitalizaci světa zlomový. Představte si, že ještě tehdy existovaly obchody, kam se chodilo pěšky nebo autem nakupovat. Od doby pandemie pak klasických obchodů ubývalo a ubývalo a teď už jsou takové obchody podobně vzácné jako byly na konci 20. století vzácné e-shopy."

Z jarních dat od bankovních společností totiž vyplývá, že v průběhu celorepublikové karantény Češi začali mnohem víc finančních záležitostí a nákupů řešit přes internet. a nejen Češi. Počty online plateb kartou výrazně vzrostly a mnozí lidé díky uzavření obchodů přesunuli většinu nákupů, včetně potravin, na internet.

České banky to zvládly

Velmi dobrou zprávou je, že české banky mají dobře nastavené a zabezpečené systémy a díky tomu jsou schopny zvládnout všechny potřebné procesy online. Jarní karanténa to zcela jednoznačně potvrdila a banky i celý svět se otevřel ještě větší digitalizaci. i když z celoevropských dat vyplývá, že při intenzivnějším využívání digitálních nástrojů po Evropě se na rozdíl od Česka menší problémy objevily.

Díky tomu ale můžeme s jistotou tvrdit, že české banky byly a stále jsou na využívání online technologií skutečně dobře připravené a svoje procesy a zabezpečení online transakcí a aktivit stále zlepšují.

Co všechno se změnilo?

Zajímavá data přináší informace z jara o počtu celkových karetních transakcí, online plateb kartou i výběrech z bankomatů. Zatímco u bankomatů se počet výběrů od března do května výrazně snižoval, počet online platebních transakcí naopak prudce stoupal.

Počet výběrů v bankomatech se standardně pohybuje kolem 13,5 milionu transakcí měsíčně. To odpovídá tomu, že každý z nás včetně kojenců vybírá průměrně 1,3 krát měsíčně z bankomatu. V době největšího omezení pohybu ale klesl počet výběrů dokonce pod 9 milionů výběrů za měsíc.

V květnu se lidé postupně k bankomatům vraceli a v červnu už se počet výběrů z bankomatů i průměrně vybíraná částka vrátily na hodnoty před vyhlášením nouzového stavu. Pokud už někdo v době omezení volného pohybu osob vybíral ale z bankomatu hotovost, byly to v průměru vyšší částky. V dubnu vyšplhala průměrná částka při výběru až na 6000 korun. Přitom se obvyklá výše pohybuje kolem 4500 korun.

Je to docela logické. Někteří oslovení klienti při květnovém průzkumu České bankovní asociace zmínili, že se báli bankomaty nebo platbu hotovostí používat. A většina obchodníků i dopravních společností po svých zákaznících také požadovali použití bezhotovostních plateb a plateb předem. I z toho důvodů velká část populace přešla k bezhotovostním platbám a online platbám kartou.

Nicméně v březnu a dubnu nejprve přišel pokles celkového počtu karetních transakcí (součet plateb kartou u obchodníků a na internetu) jako následek uzavření většiny obchodů.

Vítězem se stává...

Online platba kartou. Ano, počet online plateb kartou přes internet se v průběhu jarních měsíců postupně zvyšoval. Nejvíc se zvýšil v květnu, kdy se oproti týdnům před omezením volného pohybu zvýšil až o 13 procentních bodů.

Celkově v prvním čtvrtletí letošního roku došlo k meziročnímu nárůstu z 30 milionů provedených plateb (oproti prvnímu čtvrtletí roku 2019) až přes 41 milionů transakcí, ve druhém čtvrtletí ve srovnání s druhým čtvrtletím předchozího roku z necelých 32 milionů provedených plateb na téměř 49 milionů.

Stejně jako se zvýšila průměrná částka vybíraná z bankomatů, zvýšila se i průměrná výše nákupu při platbě kartou na internetu. a to na necelých tisíc korun za jeden internetový nákup. To je zhruba o 100 korun víc než na začátku letošního roku. Objem internetových plateb dosáhl víc než 45,3 miliard korun. Pro srovnání, v roce 2019 ve stejném období objemová částka činila 28,1 miliard korun.

Svět se změnil

Ano, tak jak se změnil pohled na zdraví, bezpečnost a třeba i používání roušek, změnil se i svět ohledně online aktivit. Zvýšil se počet uživatelů internetu, elektronického bankovnictví a poptávka po dalších digitálních službách bank. Kromě nákupů na internetu se spousta lidí nově naučilo zakládat účty online, případně řešit s bankami například záležitosti ohledně smluv, hypoték a úvěrů.

Pozitivní na tom je, že se mezi lidmi zvýšilo povědomí, že pohyb na internetu i online nákupy jsou při zachování určitých pravidel bezpečné. S vysokou pravděpodobností také většina nových uživatelů internetových bankovnictví i online nákupů už v online světě zůstanou nebo ho budou brát jako běžnou součást života a nakupování.

Pokud jste v poslední době i kvůli jiným starostem neměli ale chuť nebo čas řešit nejrůznější finanční záležitosti, svoje smlouvy apod., ozvěte se mi přes stránku s kontakty. Podíváme se spolu na vaše finance a možnosti a případně upravíme podmínky a náležitosti tak, aby byly pro vás v současné době nejvhodnější.

Karel Macalík
Autor: Karel Macalík

Jmenuji se Karel Macalík.

Ve finanční branži působím od roku 2006. Pomáhám všem klientům s pojištěním, investicemi, hypotékami, ale také s úsporami (elektřina, plyn, běžné účty, spořící účty). Všechny důležité úspory najdete v menu v položce možnosti úspor.

Od roku 2006 do roku 2009 jsem toho mnoho ve finanční sféře nevěděl a spoléhal se na svého otce Ing. Karla Macalíka, který měl velké zkušenosti v oboru finančního poradenství. Když v roce 2009 zemřel, byl jsem ve svých jednadvaceti letech postaven před těžký úkol: zabezpečit celou rodinu, a to jako její nejmladší člen. Tehdy jsem vydělával cca. 20.000 Kč měsíčně, ale výdaje dvou rodin (povinné platby) byly 60.000 Kč, tzn. – 40.000 Kč měsíčně. Musel jsem rychle jednat, abych sebe a rodinu nedostal do problémů.

Zlom přišel v listopadu 2009, kdy jsem absolvoval v Luhačovicích dvoudenní seminář Roberta Stuchlíka, autora knihy Tým snů, a 2 hodiny jsme věnovali filmu Tajemství (The Secret). Uvědomil jsem si, že vše je možné, pokud chci a vytrvám a tehdy jsem si na 100 Kč bankovku napsal 100.000 Kč měsíčně, jak to udělal pan Jack Canfield s jedním dolarem právě ve filmu Tajemství. Dlouho žádný nápad nepřicházel, až snad za měsíc mě napadla myšlenka pomáhat klientům tím, že jim ušetřím a z ušetřených prostředků zabezpečím něco, co potřebují, a přitom pomohu i sobě.

Ono je totiž velmi důležité v našem oboru, aby platila rovnice WIN vs. WIN.

A právě tehdy v roce 2009 jsem vymyslel možnosti, jak by klienti mohli ušetřit a z ušetřených prostředků pokrýt svá přání nebo se k nim alespoň více přiblížit. Získal jsem tak i klienty, kteří neměli ani korunu měsíčně na svá přání, a přesto jsem jim dokázal pomoci, tím jsem pomohl i rodině a od toho okamžiku jsem věděl, že to zvládnu.

Tehdy jsem založil weby www.karelmacalik.cz a www.svobodnefinance.cz, abych klientům mohl představit možnosti úspor.

Veškeré informace naleznete také na stránkách Karel Macalík, Stránka Finanční gramotnosti na Facebooku, Twitter – Karel Macalík, Videa o financích na Youtube – Karel Macalík

 

Kontakt

 

email: karelmacalik@karelmacalik.cz

telefon: 721 709 262

Kancelář: nám. T. G. Masaryka 588, 760 01  Zlín

Adresa dle živnostenského rejstříku: Zálešná I. 1102, 760 01 Zlín

IČ: 72006480

DIČ: CZ8803014539 nejsem plátce DPH

ÚOOÚ: registrační číslo 00049538 ze dne 5.11.2013

zapsán v živnostenském rejstříku u Magistrátu města Zlína – odbor živnostenský náměstí Míru 12, od 1. srpna 2006, ev. číslo ŽL: 370502-68131

Investiční a penzijní produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČ: 72006480 a zároveň registrovaný pod investičním zprostředkovatelem Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Pojistné produkty zprostředkováváme jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel zapsaný v registru ČNB pod č. 047742PPZ a zároveň registrovaný pod pojišťovacím agentem Broker Trust, a.s. 032585PA.

Spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČO: 72006480 a zároveň registrovaný pod samostatným zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Bližší informace získáte http://www.brokertrust.cz/proklienty

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

8 tipů, jak ušetřit peníze

zpracováním osobních údajů