Spořicí účty: Kdy se vyplatí a jak je efektivně využít?
16. 10. 2024

Spořicí účty: Kdy se vyplatí a jak je efektivně využít?

Spořicí účty jsou oblíbeným nástrojem pro bezpečné ukládání peněz, které chcete mít rychle k dispozici. I když nenabízejí vysoké zhodnocení, poskytují výhodu v podobě likvidity a minimálního rizika. Zjistěte, jaké jsou hlavní výhody i nevýhody spořicích účtů a kdy je vhodné je využít jako součást finanční strategie.

Výhody spořicích účtů: Proč byste je měli zvážit

Spořicí účty jsou mezi lidmi oblíbené hlavně díky své jednoduchosti a bezpečnosti. Jednou z největších výhod je, že vaše vklady jsou obvykle pojištěné až do určité výše, což zajišťuje ochranu vašich úspor i v případě krachu banky. Tato bezpečnost je zásadním důvodem, proč mnoho lidí volí právě spořicí účty pro uchování svých financí na horší časy nebo pro krátkodobé finanční cíle.

Další výhodou je snadný přístup k uloženým penězům. Většina spořicích účtů umožňuje rychlé a bezplatné převody na běžné účty, což je ideální, pokud potřebujete hotovost rychle a nechcete čekat na dlouhé výpovědní lhůty či složité schvalovací procesy. Kromě toho jsou spořicí účty flexibilní v tom, že můžete peníze vkládat a vybírat kdykoliv potřebujete, což z nich činí vhodný nástroj pro správu krátkodobých finančních rezerv.

Spořicí účty jsou také výborným prostředkem pro ty, kteří chtějí mít své finance uspořádané a nechtějí podstupovat zbytečné riziko. Ačkoliv úroky nejsou vysoké, peníze na spořicím účtu nejsou ohroženy ztrátami jako v případě investic na finančních trzích, kde může hodnota investice výrazně kolísat.

Nevýhody a limity spořicích účtů: Kdy se jim vyhnout

Přestože jsou spořicí účty bezpečným místem pro uložení peněz, mají své nevýhody, které je třeba zvážit. Jedním z největších problémů je nízká úroková sazba. Výnosy ze spořicích účtů sotva pokrývají inflaci, což znamená, že reálná hodnota vašich úspor se časem snižuje. Pokud tedy hledáte nástroj pro zhodnocení peněz, spořicí účet vám z dlouhodobého hlediska nemusí nabídnout dostatečný výnos. Peníze uložené na spořicím účtu sice zůstanou v bezpečí, ale z pohledu růstu majetku vám nepřinesou kýžené výsledky.

Pro lidi, kteří chtějí dlouhodobě investovat a dosáhnout vyšších výnosů, jsou vhodnější alternativy, jako jsou investice do akcií, podílových fondů nebo nemovitostí. Spořicí účet je proto vhodnější spíše pro krátkodobé úspory nebo jako rezerva pro neočekávané výdaje, než jako hlavní prostředek budování bohatství.

V neposlední řadě stojí za zmínku omezené možnosti, které banky často nabízejí v rámci spořicích účtů. Například některé účty mají omezený počet bezplatných převodů měsíčně nebo jsou úrokové sazby podmíněny splněním dalších kritérií, jako je aktivní využívání běžného účtu. Tyto faktory mohou snižovat atraktivitu spořicích účtů.

Spořicí účet jako součást vaší finanční strategie

Spořicí účty jsou ideálním nástrojem pro ty, kteří chtějí své peníze bezpečně uložit a mít je rychle k dispozici. I když nepřinášejí vysoké zhodnocení, jejich největší výhodou je nízké riziko a snadný přístup k úsporám. Pokud ale plánujete dlouhodobě investovat a chcete své finance efektivně zhodnotit, vybírejte mezi jinými finančními produkty.

Potřebujete poradit s výběrem lepší možnosti zhodnocení vašich peněz? Neváhejte se na mne obrátit a zjistěte, která strategie je pro vás ta pravá. Stačí využít kontaktů na tomto webu.

Karel Macalík
Autor: Karel Macalík

Jmenuji se Karel Macalík.

Ve finanční branži působím od roku 2006. Pomáhám všem klientům s pojištěním, investicemi, hypotékami, ale také s úsporami (elektřina, plyn, běžné účty, spořící účty). Všechny důležité úspory najdete v menu v položce možnosti úspor.

Od roku 2006 do roku 2009 jsem toho mnoho ve finanční sféře nevěděl a spoléhal se na svého otce Ing. Karla Macalíka, který měl velké zkušenosti v oboru finančního poradenství. Když v roce 2009 zemřel, byl jsem ve svých jednadvaceti letech postaven před těžký úkol: zabezpečit celou rodinu, a to jako její nejmladší člen. Tehdy jsem vydělával cca. 20.000 Kč měsíčně, ale výdaje dvou rodin (povinné platby) byly 60.000 Kč, tzn. – 40.000 Kč měsíčně. Musel jsem rychle jednat, abych sebe a rodinu nedostal do problémů.

Zlom přišel v listopadu 2009, kdy jsem absolvoval v Luhačovicích dvoudenní seminář Roberta Stuchlíka, autora knihy Tým snů, a 2 hodiny jsme věnovali filmu Tajemství (The Secret). Uvědomil jsem si, že vše je možné, pokud chci a vytrvám a tehdy jsem si na 100 Kč bankovku napsal 100.000 Kč měsíčně, jak to udělal pan Jack Canfield s jedním dolarem právě ve filmu Tajemství. Dlouho žádný nápad nepřicházel, až snad za měsíc mě napadla myšlenka pomáhat klientům tím, že jim ušetřím a z ušetřených prostředků zabezpečím něco, co potřebují, a přitom pomohu i sobě.

Ono je totiž velmi důležité v našem oboru, aby platila rovnice WIN vs. WIN.

A právě tehdy v roce 2009 jsem vymyslel možnosti, jak by klienti mohli ušetřit a z ušetřených prostředků pokrýt svá přání nebo se k nim alespoň více přiblížit. Získal jsem tak i klienty, kteří neměli ani korunu měsíčně na svá přání, a přesto jsem jim dokázal pomoci, tím jsem pomohl i rodině a od toho okamžiku jsem věděl, že to zvládnu.

Tehdy jsem založil weby www.karelmacalik.cz a www.svobodnefinance.cz, abych klientům mohl představit možnosti úspor.

Veškeré informace naleznete také na stránkách Karel Macalík, Stránka Finanční gramotnosti na Facebooku, Twitter – Karel Macalík, Videa o financích na Youtube – Karel Macalík

 

Kontakt

 

email: karelmacalik@karelmacalik.cz

telefon: 721 709 262

Kancelář: nám. T. G. Masaryka 588, 760 01  Zlín

Adresa dle živnostenského rejstříku: Zálešná I. 1102, 760 01 Zlín

IČ: 72006480

DIČ: CZ8803014539 nejsem plátce DPH

ÚOOÚ: registrační číslo 00049538 ze dne 5.11.2013

zapsán v živnostenském rejstříku u Magistrátu města Zlína – odbor živnostenský náměstí Míru 12, od 1. srpna 2006, ev. číslo ŽL: 370502-68131

Investiční a penzijní produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČ: 72006480 a zároveň registrovaný pod investičním zprostředkovatelem Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Pojistné produkty zprostředkováváme jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel zapsaný v registru ČNB pod č. 047742PPZ a zároveň registrovaný pod pojišťovacím agentem Broker Trust, a.s. 032585PA.

Spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČO: 72006480 a zároveň registrovaný pod samostatným zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Bližší informace získáte http://www.brokertrust.cz/proklienty

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

8 tipů, jak ušetřit peníze

8 tipů, jak ušetřit peníze
zpracováním osobních údajů