Stát připravuje možnost dlouhodobého investování jako alternativu zabezpečení pro stáří
17. 6. 2021

Stát připravuje možnost dlouhodobého investování jako alternativu zabezpečení pro stáří

Pokud se trochu víc zajímáte o investice a dění kolem nich, možná už víte o novince, která se právě teď projednává ve Sněmovně. V rámci novely zákonů v souvislosti s rozvojem kapitálového trhu se rýsuje nová možnost, jak se už předem zabezpečit na stáří nejen za pomoci penzijního spoření. Je jí dlouhodobé investování, ke kterému se bude využívat tzv. účet dlouhodobých investic (ÚDI).

K čemu bude takový účet dobrý? Může být dobrou alternativou a konkurencí k již existujícím produktům spoření na stáří. Hranice odchodu do důchodu se totiž neustále posouvá a s ohledem na deficit státního rozpočtu a inflaci se pravděpodobně bude ještě dále posouvat. Takže pokud budeme moci využívat víc možností, jak se předem zajistit na postproduktivní věk, jedině dobře.

Výhody? Snížení daňového základu

Výhodou tohoto typu investování bude možnost si snížit daňový základ. Teď si poplatník může snížit daňový základ o 24 tisíc u rezervotvorného životního pojištění a o 24 tisíc u penzijních produktů. Celkem se tedy jedná o daňový odečet až 48 tisíc korun, což činí reálnou daňovou úsporu až 7200 korun.

Nově bude možnost si pro daňový odečet do výše 48 tisíc korun nakombinovat libovolně produkty ze životního pojištění, penzijních produktů (připojištění a spoření) a účtu dlouhodobých investic.

Účet dlouhodobých investic navíc nabízí možnost investovat i pro ty, kteří třeba o investování přemýšlejí, ale zatím se do něj nepustili. Investování by mělo být totiž pravidelné a v delším časovém horizontu. Pokud je totiž váš časový horizont dostatečně dlouhý, zvyšuje se tím šance na lepší zhodnocení vašich investic a můžete si dovolit i investice rizikovější. 

Nevýhody? Bez státního příspěvku

Možnou nevýhodou může pro někoho být, že se zatím u ÚDI nepočítá se státním příspěvkem, tak jak ho můžete získat u penzijních produktů. 

Nicméně zákon umožňuje zaměstnavatelům přispívat do všech produktů spoření na stáří až do výše 50 tisíc korun ročně. A z této částky nemusí poplatník platit daň. Tato možnost půjde využít i pro účet dlouhodobých investic.

Pravidlo 60 a 60

Aby bylo jasně určené, že peníze získané přes účet dlouhodobých investic budou skutečně využity až ve starším věku, jsou podmínky ošetřeny pravidlem 60 a 60. To znamená, že peníze bude možné vybrat nejdříve při dovršení 60 let věku společně s délkou spoření v rozsahu nejméně 60 měsíců. Tedy pěti let.

Pozor ale, do ÚDI nebude možné si převést už stávající investice, například z podílových fondů. Každý bude muset začít spořit od nuly.

Jak to bude vypadat?

Zřizovateli účtu dlouhodobých investic budou banky, obchodníci s cennými papíry a investiční společnosti. Každý, kdo bude chtít investovat na důchod, bude mít pravděpodobně u nich samostatný běžný investiční účet a k němu další účet vedený jako účet dlouhodobých investic.

Poplatky u účtu budou podle toho, jak budete investovat a samozřejmě podle podmínek jednotlivých poskytovatelů. Nicméně nemělo by se to lišit od běžné praxe v investování tak, jak ji známe dnes. Investovat bude možné do dluhopisů, akcií, podílových fondů, ale i do derivátů. 

Investice a investiční strategii si pak bude vybírat každý sám na základě sestaveného rizikového profilu (podle ochoty investovat do rizikovějších aktiv). Ten si sestaví se svým poradcem nebo bankéřem. Díky tomu bude možné v průběhu času investice kupovat i prodávat podle toho, jak se vám bude vyvíjet rizikový profil. To není naopak možné u penzijního připojištění, ani u penzijního spoření.

Dlouhodobé investování na důchod bude tedy dobrou alternativou k současným produktům pro zajištění na stáří. A pokud budou novely schváleny v dalších čteních ve Sněmovně a projdou přes Senát a prezidenta, budete moci začít už od 1. ledna 2022.

Karel Macalík
Autor: Karel Macalík

Jmenuji se Karel Macalík.

Ve finanční branži působím od roku 2006. Pomáhám všem klientům s pojištěním, investicemi, hypotékami, ale také s úsporami (elektřina, plyn, běžné účty, spořící účty). Všechny důležité úspory najdete v menu v položce možnosti úspor.

Od roku 2006 do roku 2009 jsem toho mnoho ve finanční sféře nevěděl a spoléhal se na svého otce Ing. Karla Macalíka, který měl velké zkušenosti v oboru finančního poradenství. Když v roce 2009 zemřel, byl jsem ve svých jednadvaceti letech postaven před těžký úkol: zabezpečit celou rodinu, a to jako její nejmladší člen. Tehdy jsem vydělával cca. 20.000 Kč měsíčně, ale výdaje dvou rodin (povinné platby) byly 60.000 Kč, tzn. – 40.000 Kč měsíčně. Musel jsem rychle jednat, abych sebe a rodinu nedostal do problémů.

Zlom přišel v listopadu 2009, kdy jsem absolvoval v Luhačovicích dvoudenní seminář Roberta Stuchlíka, autora knihy Tým snů, a 2 hodiny jsme věnovali filmu Tajemství (The Secret). Uvědomil jsem si, že vše je možné, pokud chci a vytrvám a tehdy jsem si na 100 Kč bankovku napsal 100.000 Kč měsíčně, jak to udělal pan Jack Canfield s jedním dolarem právě ve filmu Tajemství. Dlouho žádný nápad nepřicházel, až snad za měsíc mě napadla myšlenka pomáhat klientům tím, že jim ušetřím a z ušetřených prostředků zabezpečím něco, co potřebují, a přitom pomohu i sobě.

Ono je totiž velmi důležité v našem oboru, aby platila rovnice WIN vs. WIN.

A právě tehdy v roce 2009 jsem vymyslel možnosti, jak by klienti mohli ušetřit a z ušetřených prostředků pokrýt svá přání nebo se k nim alespoň více přiblížit. Získal jsem tak i klienty, kteří neměli ani korunu měsíčně na svá přání, a přesto jsem jim dokázal pomoci, tím jsem pomohl i rodině a od toho okamžiku jsem věděl, že to zvládnu.

Tehdy jsem založil weby www.karelmacalik.cz a www.svobodnefinance.cz, abych klientům mohl představit možnosti úspor.

Veškeré informace naleznete také na stránkách Karel Macalík, Stránka Finanční gramotnosti na Facebooku, Twitter – Karel Macalík, Videa o financích na Youtube – Karel Macalík

 

Kontakt

 

email: karelmacalik@karelmacalik.cz

telefon: 721 709 262

Kancelář: nám. T. G. Masaryka 588, 760 01  Zlín

Adresa dle živnostenského rejstříku: Zálešná I. 1102, 760 01 Zlín

IČ: 72006480

DIČ: CZ8803014539 nejsem plátce DPH

ÚOOÚ: registrační číslo 00049538 ze dne 5.11.2013

zapsán v živnostenském rejstříku u Magistrátu města Zlína – odbor živnostenský náměstí Míru 12, od 1. srpna 2006, ev. číslo ŽL: 370502-68131

V registru ČNB jsem registrován jako vázaný zástupce, a to pod IČO 72006480.

Zprostředkovávám pojištění, úvěry, doplňkové penzijní spoření a investice jako vázaný zástupce společnosti Broker Trust, a.s., která je vedena v registru ČNB jako samostatný a investiční zprostředkovatel IČO: 26439719.

Více informací najdete na: https://www.brokertrust.cz/pro-klienty.

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení