Vlastní bydlení? Sen nebo možná realita?
16. 01. 2020

Vlastní bydlení? Sen nebo možná realita?

Statistika nuda je, má však cenné údaje, zpívá se v písničce od Jaroslava Uhlíře. Přesně tak by se dalo pohlížet na data Českého statistického úřadu (ČSÚ), která říkají, že tři ze čtyř mladých lidí bydlí buď v pronájmu nebo u svých rodičů. Pozor, mezi mladé dospělé patří i třicátníci do věku třicetišesti let, nejen ti dvacetiletí.

Podle ČSÚ si ale většina takto bydlících Čechů plánuje během dalších deseti let koupit vlastní nemovitost. Jenže současné ceny pozemků, bytů a domů velké části mladých znemožňují tuhle změnu provést. Hypotéky sice nejsou v tuto chvíli tak drahé, ale málokdo má k dispozici volné finanční prostředky nebo takový plat, aby si mohl dovolit mnohamilionovou půjčku na vlastní bydlení.

Podle dalších dat z internetových zdrojů by si jen patnáct procent mladých trouflo na stavbu vlastního domu, dalších dvacet pět procent má chuť se pustit do rekonstrukce nějaké stávající nemovitosti. Naopak byt nebo dům bez nutnosti rekonstrukce by si rádo pořídilo až čtyřicet procent mladé populace. Zbytek pak připadá na ty, kteří bydlení u rodičů plánují vyřešit odstěhováním do pronájmu.

 

Co z toho vyplývá?

Že pokud nemáte vyřešené svoje vlastní bydlení, je potřeba situaci už teď řešit a začít se poohlížet po možnostech financování budoucí nemovitosti, včetně zjištění možností v oblasti hypoték a úvěrů pro bydlení.

Navíc díky tomu předejdete situaci, kdy najednou objevíte pozemek, byt nebo dům za dobrou cenu a teprve v tu chvíli začnete zjišťovat, jak získat peníze na jeho koupi. Mezitím vám ho ale jiní zájemci, kteří už představu o svém financování mají, můžou vyfouknout. Největší rvačka se uskutečňuje nejen o nemovitosti s dobrou cenou, ale také s dobrou polohou vůči školkám, školám, obchodům i většímu městu a samozřejmě i s dobrou dopravní dostupností ideálně v kombinaci s přírodou a klidnou lokalitou.

Z dat ještě vyplývá několik zajímavostí. Téměř polovina mladých Čechů se zajímá o ekologičtější formy bydlení a o bydlení ve velkém městě stojí jen zhruba čtyřicet procent. Za to až 90 procent mladých by raději bydlelo v domě než v bytě.

Pokud patříte mezi ty, kteří by chtěli v dohledné době řešit vlastní bydlení, ať už patříte podle ČSÚ do mladší věkové kategorie nebo do té starší, ozvěte se přes kontaktní stránku a podíváme se spolu na možnosti financování vašeho budoucího bydlení.

Karel Macalík
Autor: Karel Macalík

Jmenuji se Karel Macalík.

Ve finanční branži působím od roku 2006. Pomáhám všem klientům s pojištěním, investicemi, hypotékami, ale také s úsporami (elektřina, plyn, běžné účty, spořící účty). Všechny důležité úspory najdete v menu v položce možnosti úspor.

Od roku 2006 do roku 2009 jsem toho mnoho ve finanční sféře nevěděl a spoléhal se na svého otce Ing. Karla Macalíka, který měl velké zkušenosti v oboru finančního poradenství. Když v roce 2009 zemřel, byl jsem ve svých jednadvaceti letech postaven před těžký úkol: zabezpečit celou rodinu, a to jako její nejmladší člen. Tehdy jsem vydělával cca. 20.000 Kč měsíčně, ale výdaje dvou rodin (povinné platby) byly 60.000 Kč, tzn. – 40.000 Kč měsíčně. Musel jsem rychle jednat, abych sebe a rodinu nedostal do problémů.

Zlom přišel v listopadu 2009, kdy jsem absolvoval v Luhačovicích dvoudenní seminář Roberta Stuchlíka, autora knihy Tým snů, a 2 hodiny jsme věnovali filmu Tajemství (The Secret). Uvědomil jsem si, že vše je možné, pokud chci a vytrvám a tehdy jsem si na 100 Kč bankovku napsal 100.000 Kč měsíčně, jak to udělal pan Jack Canfield s jedním dolarem právě ve filmu Tajemství. Dlouho žádný nápad nepřicházel, až snad za měsíc mě napadla myšlenka pomáhat klientům tím, že jim ušetřím a z ušetřených prostředků zabezpečím něco, co potřebují, a přitom pomohu i sobě.

Ono je totiž velmi důležité v našem oboru, aby platila rovnice WIN vs. WIN.

A právě tehdy v roce 2009 jsem vymyslel možnosti, jak by klienti mohli ušetřit a z ušetřených prostředků pokrýt svá přání nebo se k nim alespoň více přiblížit. Získal jsem tak i klienty, kteří neměli ani korunu měsíčně na svá přání, a přesto jsem jim dokázal pomoci, tím jsem pomohl i rodině a od toho okamžiku jsem věděl, že to zvládnu.

Tehdy jsem založil weby www.karelmacalik.cz a www.svobodnefinance.cz, abych klientům mohl představit možnosti úspor.

Veškeré informace naleznete také na stránkách Karel Macalík, Stránka Finanční gramotnosti na Facebooku, Twitter – Karel Macalík, Videa o financích na Youtube – Karel Macalík

 

Kontakt

 

email: karelmacalik@karelmacalik.cz

telefon: 721 709 262

Kancelář: nám. T. G. Masaryka 588, 760 01  Zlín

Adresa dle živnostenského rejstříku: Zálešná I. 1102, 760 01 Zlín

IČ: 72006480

DIČ: CZ8803014539 nejsem plátce DPH

ÚOOÚ: registrační číslo 00049538 ze dne 5.11.2013

zapsán v živnostenském rejstříku u Magistrátu města Zlína – odbor živnostenský náměstí Míru 12, od 1. srpna 2006, ev. číslo ŽL: 370502-68131

Investiční a penzijní produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČ: 72006480 a zároveň registrovaný pod investičním zprostředkovatelem Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Pojistné produkty zprostředkováváme jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel zapsaný v registru ČNB pod č. 047742PPZ a zároveň registrovaný pod pojišťovacím agentem Broker Trust, a.s. 032585PA.

Spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČO: 72006480 a zároveň registrovaný pod samostatným zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Bližší informace získáte http://www.brokertrust.cz/proklienty

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

8 tipů, jak ušetřit peníze

zpracováním osobních údajů