Vysoká míra inflace v roce 2022 a jak ji řešit?
10. 02. 2022

Vysoká míra inflace v roce 2022 a jak ji řešit?

Inflace, inflace, inflace. Také máte pocit, že na vás tohle slovo útočí ze všech stran? Prostě téma inflace se teď skloňuje ve všech pádech. Ministerstvo financí sice ve své lednové predikci odhaduje, že ekonomika v tomto roce bude ještě stále lehce růst (o 3,1 %), nicméně průměrná míra inflace se bude pohybovat kolem 8,5 %. A to je opravdu citelný rozdíl oproti už i tak vysoké hodnotě 3,8 % v loňském roce.

Zvýšení platu versus inflace

Na druhou stranu, míra nezaměstnanosti je nízká. Pro rok 2022 se očekává dokonce pokles z 2,8 % na 2,5 %. Takže pokud nejste ve svém zaměstnání spokojení, je ideální čas na změnu. Firmy intenzivně hledají nové pracovníky a některé z nich jsou dokonce připravené nabídnout i výrazně vyšší mzdy než v předchozích letech. Takový plat by vám pak pomohl pokrýt i zvýšené náklady způsobené vysokou mírou inflace.

Pokud vás ale vaše práce baví, tak jen kvůli inflaci asi nemá smysl měnit zaměstnání. Navíc třeba máte to štěstí, že vám zaměstnavatel automaticky plat od ledna zvýšil. Velká část firem, které navyšují platy svým pracovníkům pravidelně, přidala svým zaměstnancům kolem tří procent. Některé pak i procent pět. Nicméně aby životní úroveň zůstala zachovaná, byl by potřebný nárůst platu až do výše míry inflace.

Ale co dělat, pokud nehodláte měnit svoji práci a ani vám zaměstnavatel automaticky plat nezvýšil? Možná je nejlepší čas jeho zvýšení probrat se svým šéfem. V některých profesích je až osmiprocentní navýšení platu splnitelné a vy budete překvapení, že se stačilo jen ozvat.

Můžeme inflaci řešit úsporami a šetřením?

Je úplně normální, že růst a lepší období střídají poklesy a někdy i pády. Proto je v oblasti financí důležité mít správně nastavenou finanční rozvahu a vědět, kde a jak mi peníze proudí. Samozřejmě můžete také sáhnout do svých úspor anebo co nejvíc šetřit. Otázkou ale je, kde mít peníze uložené, aby se zhodnotily nebo alespoň neztrácely na svojí hodnotě tak jako na běžném účtu nebo doma pod polštářem.

Pokud se podíváme na to, co říkají současné výzkumy, tak téměř čtvrtina lidí uvádí, že si nevytvořili žádnou finanční rezervu pro horší období a nemají vůbec žádné úspory. Ti, co úspory mají, pak disponují nejčastěji buď rezervou ve výši tří měsíčních platů, anebo pak až rezervou ve výši ročního platu.

Hodně lidí také uvádí, že se snaží šetřit. Největší zátěží pro ně jsou v současnosti výdaje za bydlení, dále pak za jídlo a energie. Proto až 34 procent oslovených si v letošním roce odpustí dovolenou, někteří zase plánovanou koupi auta (až 22 procent). Zhruba 17 procent oslovených říká, že odloží pořízení nemovitosti nebo plánovanou rekonstrukci bydlení.

Šetřit se dá ale i na menších položkách, na vodě a energiích, jak jste si mohli přečíst v minulých článcích. Současně je však potřeba k šetření přidat i položku investic tak, abyste svoje peníze zhodnocovali, nejen šetřili a spořili. Potřebujete poradit, jak na to? Ozvěte se mi přes stránku s kontaktními údaji.

Karel Macalík
Autor: Karel Macalík

Jmenuji se Karel Macalík.

Ve finanční branži působím od roku 2006. Pomáhám všem klientům s pojištěním, investicemi, hypotékami, ale také s úsporami (elektřina, plyn, běžné účty, spořící účty). Všechny důležité úspory najdete v menu v položce možnosti úspor.

Od roku 2006 do roku 2009 jsem toho mnoho ve finanční sféře nevěděl a spoléhal se na svého otce Ing. Karla Macalíka, který měl velké zkušenosti v oboru finančního poradenství. Když v roce 2009 zemřel, byl jsem ve svých jednadvaceti letech postaven před těžký úkol: zabezpečit celou rodinu, a to jako její nejmladší člen. Tehdy jsem vydělával cca. 20.000 Kč měsíčně, ale výdaje dvou rodin (povinné platby) byly 60.000 Kč, tzn. – 40.000 Kč měsíčně. Musel jsem rychle jednat, abych sebe a rodinu nedostal do problémů.

Zlom přišel v listopadu 2009, kdy jsem absolvoval v Luhačovicích dvoudenní seminář Roberta Stuchlíka, autora knihy Tým snů, a 2 hodiny jsme věnovali filmu Tajemství (The Secret). Uvědomil jsem si, že vše je možné, pokud chci a vytrvám a tehdy jsem si na 100 Kč bankovku napsal 100.000 Kč měsíčně, jak to udělal pan Jack Canfield s jedním dolarem právě ve filmu Tajemství. Dlouho žádný nápad nepřicházel, až snad za měsíc mě napadla myšlenka pomáhat klientům tím, že jim ušetřím a z ušetřených prostředků zabezpečím něco, co potřebují, a přitom pomohu i sobě.

Ono je totiž velmi důležité v našem oboru, aby platila rovnice WIN vs. WIN.

A právě tehdy v roce 2009 jsem vymyslel možnosti, jak by klienti mohli ušetřit a z ušetřených prostředků pokrýt svá přání nebo se k nim alespoň více přiblížit. Získal jsem tak i klienty, kteří neměli ani korunu měsíčně na svá přání, a přesto jsem jim dokázal pomoci, tím jsem pomohl i rodině a od toho okamžiku jsem věděl, že to zvládnu.

Tehdy jsem založil weby www.karelmacalik.cz a www.svobodnefinance.cz, abych klientům mohl představit možnosti úspor.

Veškeré informace naleznete také na stránkách Karel Macalík, Stránka Finanční gramotnosti na Facebooku, Twitter – Karel Macalík, Videa o financích na Youtube – Karel Macalík

 

Kontakt

 

email: karelmacalik@karelmacalik.cz

telefon: 721 709 262

Kancelář: nám. T. G. Masaryka 588, 760 01  Zlín

Adresa dle živnostenského rejstříku: Zálešná I. 1102, 760 01 Zlín

IČ: 72006480

DIČ: CZ8803014539 nejsem plátce DPH

ÚOOÚ: registrační číslo 00049538 ze dne 5.11.2013

zapsán v živnostenském rejstříku u Magistrátu města Zlína – odbor živnostenský náměstí Míru 12, od 1. srpna 2006, ev. číslo ŽL: 370502-68131

Investiční a penzijní produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČ: 72006480 a zároveň registrovaný pod investičním zprostředkovatelem Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Pojistné produkty zprostředkováváme jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel zapsaný v registru ČNB pod č. 047742PPZ a zároveň registrovaný pod pojišťovacím agentem Broker Trust, a.s. 032585PA.

Spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČO: 72006480 a zároveň registrovaný pod samostatným zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Bližší informace získáte http://www.brokertrust.cz/proklienty

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

8 tipů, jak ušetřit peníze

zpracováním osobních údajů